İki milyardan fazla kullanıcısı olan WhatsApp, yeni özelliklerle bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Bu sefer kullanıcılara gönderilen rahatsız edici mesajlar için harekete geçen şirket dev bir adım atmaya hazırlanıyor. Uygulama tarafından kısıtlanmış veya yasaklanmış içerikleri gönderen kullanıcılar para cezası hatta hapse varan cezalarla karşı kaşıya kalacak. İşte WhatsApp’ın istenmeyen mesajların önüne geçebilmek için getireceği cezalar…

WHATSAPP’DAN YENİ UYGULAMA

Gizlilik politikasına önem veren platformda her gün 100 milyardan fazla mesaj akışı oluyor. Bazen istenmeyen mesajlar veya da yasaklanmış siteler tarafından mesaj alabiliyoruz. Bunun önüne geçmek isteyen WhatsApp, yeni bir uygulama başlatıyor.

PARA CEZASI UYGULANACAK

Eğer gönderilen kötü amaçlı mesajlar veya yasaklı linkler kullanıcılar tarafından bildirilirse, para cezası uygulanacak. Hatta bununla da kalmayıp önemli mali sonuçlarla da karşı karşıya kalınacak.

BU MESAJLARA DİKKAT! TAZMİNAT ÖDEYEBİLİRSİNİZ

Peki WhatsApp’ın ceza uygulayacağı mesajlar hangileri? Telif korunan içeriği platformda mesaj olarak göndermek bu mesajların başında geliyor. Örnek vermek gerekirse telif hakkı sahibi tarafından bu mesaj görülürse şikayet edebilir ve sizi tazminat ödemeye zorlayabilir.

POLİS TARAFINDAN UYARILACAKLAR

Başka örnek vermek gerekirse yetişkinlere yönelik resimler, toplu mesajlar veya tehdit mesajları gibi WhatsApp’ın hüküm ve koşullarına aykırı bir şey gönderirseniz polis tarafından uyarı alabilirsiniz.

BİR DAHA UYGULAMAYI KULLANAMAZSINIZ

WhatsApp sadece bunula da kalmayıp hizmet ihlal ettiğiniz için sizi platformdan yasaklar. Mesaj göndermek istediğiniz zaman ise “Telefon numaranızın WhatsApp kullanması yasaklandı. Yardım için destek ekibiyle iletişime geçin.” mesajı gelir.

Geçilecek olan bu sistemin en büyük nedeni WhatsApp’ın gizlilik koşullarına önem vermesi. Aynı zamanda platformu kullanan kullanıcıların mesajlarını istenmeyen gözlerden gizlerken, rapor işlevinin, mesajın içeriğiyle birlikte tek tek metinleri moderatörlere görünür hale getirebilmesidir.

GRUP ÖZELLİĞİ GELİYOR

Öte yandan WhatsApp, gruplar için birtakım yeni özellik alıyor. Bu özelliklerin başında grup yöneticilerinin daha fazla kontrol alması bulunuyor. Şu anda test aşamasında olan özellik sayesinde grup yöneticileri başka bir katılımcı tarafından gönderilen mesajı silme hakkına sahip olacak.

MESAJLARI SİLEBİLECEKLER

WhatsApp, kullanıcı deneyimini arttırmak için dönem dönem yeniliklere başvuruyor. Android için WhatsApp beta v2.22.17.12 sürümünde test edilmeye başlanan yeni özellikler, WhatsApp gruplarının daha fonksiyonel olmasını sağlayacak.