Şubat ayından bu yana devam eden Rusya-Ukrayna savaşının en önemli sonuçlarından biri olarak kabul edilen küresel gıda krizinin açılması için Türkiye’nin girişimleriyle Türkiye, Rusya, Ukrayna ve Birleşmiş Milletler (BM) arasında dün İstanbul’da ‘tahıl sevkiyatı anlaşması’ imzalandı.

Rusya ve Ukrayna’nın tahıl ihracatını sürdürmek için Karadeniz limanlarını yeniden açılmasını öngören anlaşmadaki İmzaların üzerinden 24 saat dahi geçmeden .

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA: DÜŞMAN KALİBR FÜZELERİYLE ODESA DENİZ TİCARET LİMANINA SALDIRDI

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve BM’yi tahıl ihracatı için yapılan anlaşmadaki taahhütleri yerine getirmeye çağırırken Ukrayna Ordusu Güney Harekât Komutanlığı saldırıyı Telegram üzerinden “Düşman Kalibr füzeleriyle Odesa deniz ticaret limanına saldırdı; 2 füze hava savunma kuvvetleri tarafından vuruldu; 2 füze limanın altyapısını vurdu” ifadeleriyle duyurdu.

BODNAR’DAN SERT TEPKİ: RUSYA DEVLETTEN ÇOK TERÖR DEVLETİDİR

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasyl Bodnar ise Rusya’nın Odesa deniz ticaret limanına düzenlediği saldırıya sert tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabı aracılığıyla açıklamalarda bulunan Büyükelçi Bodnar, Rusya’yı ‘terör devleti’ olarak tanımlayarak şunları söyledi:

“Rusya ile olan anlaşmanın imzalanan kağıda bile değmez olduğu aşikardır. Rusya’nın BM ve Türkiye’ye verdiği taahhütlerin sorgulanması için 24 saat bile geçmedi. Rusya devletten çok terör devletidir”

Etiketler:

,