Uzun süredir dalgalı seyrine devam eden altın fiyatları jeopolitik krizler ve artan resesyon tehlikesi ile birlikte yükselişe geçti. Gram altın 1.000 liranın üstüne çıkarken, çeyrek altın 1.681 TL’ye kadar tırmandı. Piyasalarda dalgalanma sürerken uzmanlardan altın fiyatları için yeni tahmin geldi. Yapılan öngörülerde altın fiyatlarında yüzde 13 artış olacağı ifade edildi.

HALEN EN GÜVENLİ YATIRIM ARACI

Rusya ile Ukrayna savaşıyla birlikte yatırımcılar güvenli varlıklara yönelmişti. Bu arama ile altın fiyatları 2 bin doların üzerine çıkmış ve tarihi yükselişler yaşamıştı. Yaşanan politik gelişmeler ile birlikte altın fiyatlarındaki bu yükselişler kısa sürmüştü. Düşüşle birlikte çoğu yatırımcı elindeki altın varlıklarını satmış başka yatırımlara yönelmişti. Ancak uzmanlar halen en güvenli yatırım aracı olarak altını görmekte.

ALTIN FİYATLARI YÜZDE 13 ARTACAK

Peki altın fiyatları düşer mi, yükselir mi? Konuyla ilgili araştırma yapan Murenbeeld & Co.’da Araştırma Başkanı Chantelle Schieven, geçmişte yaşanmış Falkland Adası Savaşı, Birinci Körfez Savaşı, 11 Eylül terör saldırıları, Rusya’nın doğu Ukrayna’daki Kırım bölgesini ilhakı ve Kuzey Kore nükleer füze tehdidi gibi olayları araştırarak bir öngörüde bulundu. Chantelle Schieven’e göre jeopolitik belirsizliğin altın fiyatlarını ortalama yüzde 13 artırabileceğini söyledi.

ALTIN FİYATLARI DÜŞECEK Mİ, YÜKSELECEK Mİ?

Açıklamasına devam eden Schieven, güvenli liman taleplerin devam edeceğini ve jeopolitik belirsizlik döneminin daha da süreceğini söyledi. Bu sürecin bu şekilde devam etmesiyle gıda ve enerji fiyatlarının olağanüstü bir hızla yükseliş beklediğini belirten Schieven, altın fiyatlarının da yükseleceğini söyledi.

“ALTIN FİYATLARI YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK”

Piyasalarda yaşanan belirsizliği artan faiz oranları ve doların gücüne dayandıran Schriever, artmaya devam edecek faiz oranlarına dikkat çekti. Bu bağlamda, Schieven, şu değerlendirmelerde bulundu:

“ABD doları ve faiz oranlarına bakıldığında altın fiyatlarının çok daha düşük olması gerekiyor. Öyle görünmeyebilir, ancak risk primi bu yıl altın fiyatlarının desteklenmesinde önemli bir rol oynadı. Güvenli liman talebi nedeniyle altın fiyatları yükselmeye devam edecek. Mart ayının altının jeopolitik risk primindeki tek artış olduğuna ikna olmadık.”