Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu, FED’in alacağı faiz kararının piyasalar nasıl etkileyeceğini değerlendirdi. Düşüşe geçen borsa ve döviz kuru için yeni analizler yapan Şatıroğlu, tedirgin olan yatırımcıya ise yeni tüyolar verdi.

BORSADA YÖN YUKARI KAYIYOR

Borsadaki düşüşlerin geçici olduğunu ifade eden Şatıroğlu, Sistemin sata döndüğünü söyledi. Pazartesi gününde de satışların devam edeceğini belirten Şatıroğlu, borsada yönün yukarı olduğunu ifade etti Şatıroğlu, düşüşe geçen borsa için şunları kaydetti:

“Borsada bir şeyler çıkınca düşüyor. Açıklaması gelince yükseliyor. Sistem sata döndü. Teknik olarak tedirgin etmeli. Şu an olağan üstü bir durum var. Piyasa dışı bir etken var. Pazartesi günü satışlar devam edeceğini düşünmüyorum. 2590’den geçen durum aşılmazsa yön yukarıdır.” ifadelerini kullandı.

PİYASADA TOPLARLANMALAR BAŞLIYOR

Dolardaki düşüşlerin haber kaynaklarından dolayı olduğunu belirten Şatıroğlu, açıklanan paketlerin içeriğinden sonra doların gerçek tepki vereceğini belirtti. Salı gününden itibaren toparlanmaların olacağını ifade eden Şatıroğlu, “Dolar/TL belirsizlik nedeniyle yukarı aşağı hareket olmuş. Bunlar haber akışıyla alakalı. Dolarda yükselişin devam etmesini bekliyoruz. Amerika’da enflasyon verisi açıklandı. Beklentiler dahilinde verisi gelirse FED şahinleşecek demiştik. Bu şekilde oldu. Piyasa Salı günü kendine gelir. Altında ise değişik bir şey oldu. 1871 üzerine attığını gördük. Ons altın için Pazartesi günü çekilme olabilir. Amerikan on yıllıklara rağmen yükseliş oluyorsa bir kenara bırakalım ama Salı veya Çarşamba günü yükseliş olabilir. Gümüşte de bir miktar yükseliş vardı. Fakat yataylık bitmedi. ” dedi.

“GES’İN İÇERİĞİNİN ETKİSİ AZ”

GES’in dolar için alternatif oluşturmayacağını belirten Şatıroğlu, enflasyonun düşmesi için para arzının düşmesi gerektiğini söyledi. Tedirgin olan yatırımcı içinse yeni önemler paylaşan Şatıroğlu şunları kaydetti.

“Enflasyon çok yüksek ve artmaya devam ediyor.TL varlıklara yatırım yaptıkça varlıklarınızı koruyamıyorsunuz. Bundan dolayı ya dolar ya da Kur Korumalı Mevduat’a geçiyorsunuz. GES’in getirisi ya da faizi enflasyonun çok altında. Doların alternatifi değil. TL mevduatına para koyuyorsanız onun alternatifi olabilir. Dolar üzerindeki etkisi şöyle olur, iddialar yada haberler tedirgin ediyor. Yaygara kopartılıyor onların etkisi oluyor. Açıklanan paketin içeriği çıkınca etkisi azalıyor. Bilim enflasyonu düşürmek için para arzını kısın diyor. Bunun başka türlü yok. Enflasyonu düşürmek istiyorsanız para arzının ülke ekonomisinin büyümesinden daha az olmalı. Dolayısıyla politika faizi artmadığı sürece enflasyon artmaya devam edecek. “

Etiketler:

, ,