Küresel gıda fiyatları endeksi Temmuz ayında hızlı bir düşüş gösterdi. Endeks üst üste 4 aydır düşüş gösteriyor. Ancak Türkiye’deki durum son dönemlerde faiz artışında olduğu gibi dünyanın tersi yönünde.

Global gıda fiyatları endeksi Temmuz ayında hızlı bir düşüş gösterdi. BM Gıda ve Tarım Organizasyonu (FAO) tarafından açıklanan verilere göre, geçen ay gıda fiyatları endeksi 13.3 puan veya yüzde 8.6 gerileyerek 140.9 puana geriledi. Bununla birlikte endeks geçen yılın aynı ayına göre 16.4 puan veya yüzde 13.1 daha yukarıda kaldı.

Tahıl fiyatları endeksi yüzde 11.5 düşüşle 147.3 puan olurken, yağ fiyatları endeksi yüzde 19.2 düşüşle 171.1 puana indi.

Süt, et ve şeker endekslerinde de düşüş yaşandı. Süt fiyatları yüzde 2,5 düşerken, et fiyatlarında düşüş yüzde 0,5 seviyesinde kaldı. Şeker fiyatları ise yüzde 3,8 geriye geldi.

Türkiye’de enflasyon da zamlar da devam ediyor

Türkiye’deki durum ise dünyanın aksi yönünde. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, enflasyon 2022 Temmuz’da yıllık bazda yüzde 79.60 oranında artmıştı. Gıda enflasyonu ise temmuzda yüzde 94.65 oldu. Haziranda ise yıllık enflasyon yüzde 78,62 olurken gıda enflasyonu yüzde 93.93 olarak ölçülmüştü. Uzmanlar ise gerçek verilerin TÜİK’in açıkladığını çok üzerinde olduğunu söylüyor.

Öte yandan Ukrayna’daki krizin tahıl için çözülmesi sonrası dünya tahıl fiyatlarına da yansıdı. Tahıl fiyatları küresel olarak düşme eğilimine girdi. Ancak Türkiye’de ise hemen hemen her gün bir ilden ekmeğe zam haberi geliyor.

Ekmeğe son zam yapan il ise Bayburt olmuştu. Bayburt’ta 250 gram olan ekmeğin gramajı 210 grama düşürülerek 50 kuruş fiyat artışı yapıldı.