ALİ YILDIRIM

Tarihi Yarımada’da fiber dönüşümünü tamamladıklarını paylaşan Türk Telekom, 5G dönüşümü hakkında detayları İstanbul’da düzenlediği bir toplantıyla paylaştı. Tarihi ve eski bölgeleri fiberleştirmenin oldukça zor olduğunu paylaşan Türk Telekom CEO’su Ümit Önal “Gururla söyleyebilirim ki, Tarihi Yarımada’nın yüzde yüzünü fiberleştirdik. Üstelik buna asırlardır İstanbul’un ticaret ve turizminin kalbi sayılan Kapalıçarşı da dahil” dedi. Diğer operatörlerin bahsettiği alt yapı sorunlarına da değinen Önal, 8-10 milyar dolarlık yatırımların abartılı olduğunu söyledi. Önal şöyle devam etti:

“Nüfus yoğunluğuna endeksli bir açıdan baktığımızda da yüzde 92’sinin sokaklarında varız. Yani Türkiye’deki dönüştürme yolculuğumuzda, sokaktaki kutuyla bina arasında ortalama 250 metrelik bir fiber dönüşüm kaldı. 8-10 milyar dolar rakamı için şöyle bir yorumum olsun; daha önce 15 milyar dolar diyorlardı, şimdi ise 8-10 milyar dolar diyorlar. 1.5 milyar dolarla Türkiye’de kalan fiberleşme yatırımı yapılabilir. Arkadaşlarımız mükerrer yatırıma alışkın oldukları için her bir operatörün hiç yatırım olmasaydı diye varsayarak, 3 milyar + 3 milyar + 3 milyar olarak toplayarak bu rakamı bulmuş olabilirler, ancak bu ülkede yatırım var. Kalan fiber dönüşümün tamamlanması için bizim hesaplarımıza göre, 1.5 milyar dolarlık yatırım kafi.”

Önal, sıkça konuşulan ortak altyapı şirketi konusuna da değindi. Bu konuya ilişkin Avrupa’daki örneklere atıfta bulunan Önal, şunları söyledi: “Bizim takip ettiğimiz Avrupa müktesebatının uygulandığı ülkeler başta olmak üzere, dünyada fiber yatırımlarının tüm operatörler tarafından kullanılmasını sağlayan en yaygın modelin, yerleşik operatörün altyapısının kullandırılması şeklinde olduğunu görüyoruz. Eğer başka bir model aranacaksa zaten, bütün işletmecilerin bir araya gelerek imzaladığı altyapı kiralama protokolüne bağlı kalmak yetecektir. Ortak altyapı şirketi için kim masaya ne koyacak? Mevcut lisansları gereği, aslında devlete altyapılarını devretmesi gereken şirketler, yatırımlarını başka ticari unvanlarla iştirakleri altında yaptılar diye, bu altyapıları devire tabi olmaktan kaçırdıklarını düşünüyorlar.”

10 DEĞİL 1.5 MİLYAR DOLAR YETİYOR

Ümit Önal “Dolayısıyla mevcut durumda, önemli kısmı zaten fiberleştirilmiş bir Türkiye için, kalanına gereken 1.5 milyar dolarlık yatırım ve binalara 250 metre mesafeye kadar ulaştırılmış fiber için ortak altyapı şirketi kurmayı tartışmaya açıyoruz” dedi. Önal şöyle devam etti: “Henüz altyapı gitmemiş, yeni gidilecek bütün alanlara birlikte yatırım yapmayı hedef alan bir ortak altyapı oluşumuna her zaman evet dedik; şimdi de diyoruz. Mükerrer yatırıma karşıyız ama yeni yatırıma varız.”

4 KAT FAZLA GERÇEKLİKTEN KOPMAK DEMEK

Ümit Önal, operatörlerin kendileri kazmak yerine Türk Telekom’dan kiraladıklarında 4 kat daha maliyetle karşılaştıkları söylemlerine de yanıt verdi. Mobil işletmecilere faydaları olması adına kendilerinin gidip BTK’ya indirim önerdiklerine işaret eden Önal “Yüzde 67’lik indirimi Türk Telekom olarak biz önerdik. Bu indirimler ve bugünün maliyetleriyle baktığımızda ‘4 kat daha fazla’ demek, bana sorarsanız birazcık gerçeklikten kopmak demek. Dolayısıyla biz böyle bir maliyet görmüyoruz” açıklamasını yaptı.