. Trabzon Emniyet Müdürlüğü, söz konusu sembollerin 13 ve 15 yaşlarındaki iki çocuk tarafından çizildiğini açıklayarak olayla ilgili soruşturmanın devam ettiğini belirtti.

Akçaabat Cevizli Mahallesi’nde İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun da aile kabristanlığının yer aldığı mezarlığın alt kısmında bulunan istinat duvarına kimliği belirsiz kişilerce sprey boyayla Nazilerin sembolü olan gamalı haç çizildi. Şüphelilerin yakalanması için çalışma başlatan polis ekipleri aynı sembolün ilçede bazı okul duvarları ile işaret levhaları ve reklam tabelalarına da çizildiğini tespit etti.

Polis ekipleri ayrıca ortaokulu çevreleyen duvara ‘Maho’, ‘Tunç’, ‘Sevo’ şeklinde yazılar yazıldığını belirledi. Bölgedeki güvenlik kameralarını incelemeye alan ekipler, sembolleri 13 ve 15 yaşlarında oldukları belirlenen M.T.B. ve S.Ü.’nün çizdiğini açıkladı. Emniyetteki ifadelerinde internetteki oyunlardan görüp, beğendikleri ve anlamını bilmedikleri sembolleri spreyle duvara yazdıklarını söyleyen çocuklar, savcılık ifadeleri sonrası serbest bırakıldı.

TRABZON EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN AÇIKLAMA

Konuyla ilgili Trabzon Emniyet Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamada söz konusu sembollerin 2009 ve 2007 doğumlu iki çocuk tarafından çizildiği vurgulandı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“19 Temmuz 2022 günü bazı basın yayın organları ile sosyal medya hesaplarında, Akçaabat ilçemizde birkaç mezara, işaret levhalarına ve reklam tabelalarına siyah sprey kullanılarak, semboller çizildiğine yönelik paylaşımlar üzerine başlatılan çalışmalarda, bir ortaokulumuzun duvarlarına da Maho, Tunç, Sevo yazılarıyla birlikte benzer sembollerin çizildiği tespit edilmiştir. Olayı aydınlatmaya yönelik çalışmalarda, söz konusu sembolleri çizdikleri de tespit edilen 2009 doğumlu, M.T.B. ile 2007 doğumlu S.Ü. adres tespitleri sonucu yakalanmıştır. Yaşı küçük çocuklar, mezarlık, reklam tabelaları, işaret levhaları ve ortaokul duvarlarına, internetteki oyunlardan gördükleri ve şekil itibariyle de beğendikleri, anlamını bilmedikleri sembolleri spreyle yaptıklarını ve yazı yazdıklarını beyan etmişlerdir. Konuya ilişkin süreç, adli makamların talimatlarına istinaden takip edilmektedir.”

Etiketler:

,