Eyüpsultan Camii’nde 10 gün önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sesini duyurmak isterken kaşı yarılan, parmağı kırılan 80 yaşındaki Doğu Türkistanlı Mahmut dede vazgeçmiyor. Doğu Türkistan bayrağı açmasına izin verilmeyen Tohti dede bu kez de Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yaptığı bir açık mektup yayınladı.

Tohti Emin’in sosyal medya platformu Twitter’dan yayınlanan videosunda kendisi şu ifadeleri kullanıyor: Ben Doğu Türkistanlı, Uygur Türkü, Mahmut Tohti Emin. Sayın Cumhurbaşkanımıza bir mektubum var. Sayın Cumhurbaşkanım sizinle görüşmek istiyorum. Beni kabul edin. Ben çocuklarımın hasretine dayanamıyorum. Ne olur benim gibi dört günü kalmış bir ihtiyarı kırmayın. Benim gibi zavallı bir ihtiyarın çocuk ve torun hasretine son verin

“Çocuklarımı getirme gücünüz var”

Hz. Yakup’un Yusuf’a hasreti gibi ben de elem çekiyorum. Sayın cumhurbaşkanım bu talebimi fazla görmeyin. Çocuklarımı bana getirmeye gücünüz fazlasıyla yeter. Sayın cumhurbaşkanım gerisini sizinle görüştüğüm zaman anlatırım. Saygı ve sevgilerimle. Lütfen bu videonun cumhurbaşkanına ulaşana kadar paylaşılmasını istiyorum.”

Etiketler: