Popüler medya platformu TikTok, yediden yetmişe tüm herkesin kullandığı bir platforma dönüştü. Özellikle videolarda kullanılan müzikler popüler hale gelmeye başladı.

TİTOK’TAN DEV BİR HAMLE DAHA

Konuyla ilgili harekete geçen TikTok’un çatı şirketi ByteDance, TikTok Music markasının tescili için Mayıs ayında Birleşik Devletler Patent ve Marka Ofisi’ne başvurdu.

KULLANICILARINA SINIRSIZ ÖZGÜRLÜK ALANI

Başvurunun detaylarına göre TikTok Music kullanıcıları platformda aynı zamanda müzik dinleyebilecek, paylaşabilecek ve indirip satın alabilecek. Bunla da kalmayan TikTok, kullanıcıların müziklere yorum yapmasına ve canlı video paylaşmasına izin verecek.

TİKTOK MUSİC İLE AYNI ÖZELLİKLERE SAHİP OLACAK

2021 Kasım ayında TikTok Music markasının tescili için Avustralya’da da başvuruda bulunan ByteDance, Hindistan, Brezilya ve Endonezya gibi ülkelerde ‘Resso’ adlı bir müzik yayın uygulamasına da sahiptir. Şuan aktif olarak hizmet veren platform, aslında TikTok Music için düşünülen özelliklere sahip.

TİKTOK’TA VİRAL OLDU

Öte yandan TikTok’ta ortaya çıkan yeni akım, hırsızların gözdesi oldu. Kısa videolar olarak yayımlanan “Kia Challenge” videoları, yalnızca bir USB şarj kablosu kullanarak bir arabanın nasıl çalınacağını anlatıyor.

HIRSIZLIK 2 KAR ARTTI

Videoaların viral olmasıyla ABD’de araba hırsızlıklarının sayısı arttı. ABD’nin Wisconsin eyaletinde videolar popüler olduğu günden bu yana, Hyundai ve Kia modellerinin çalınmasının araba hırsızlıklarının yüzde 66’sını oluşturduğu açıklanırken, rakamların geçen yıla oranla yüzde 2500 oranında arttığı açıklandı.

“KİA CHALLENGE” VİDEOLARININ KONUSU NE?

Milyonlarca takipçisi bulunan TikTok hesabı 414HypeHouse dahil birçok kullanıcı tarafından paylaşılan videolar, Kia ve Hyundai marka araçları hedef alıyor. Videolarda, USB kablosu kullanarak araçlar çalıştırılıyor. Bazı videolarda “Kia Boys” olarak adlandırılan hırsızlar, çalıntı arabalarda dolaşıyor hatta onları çarpıyor.

Etiketler:

, ,