Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

İstanbul’da polise yumruklu saldırıda bulunan DBP Diyarbakır Milletvekili Salihe Aydeniz’in dokunulmazlığı ile ilgili TBMM Hazırlık Komisyonu’nda alınan karar hakkında konuşan TBMM Başkanı Şentop, sürecin devam ettiğini belirtti.

Sağlık çalışanlarına şiddet konusunda mayıs ayı sonunda yeni düzenleme yapıldığını hatırlatan Şentop, Konya Şehir Hastanesi’nde görev yapan Kardiyoloji Uzmanı Ekrem Karakaya görev başında hasta yakını Hacı Mahmut Akçay’ın kurşunlarıyla katledilmesine tepki göstererek “Bu konuda Mayıs ayı sonunda yeni düzenleme de yapılmıştı. Yeni uygulanmaya başlandı. Bu konuda daha ciddi bir hassasiyetin oluşmasını kamuoyundan bekliyorum. Şüphesiz üzücü bir olay. Onlara karşı böyle bir davranış normal, anlayış olamayacak bir iştir. Şüphesiz sadece cezalarla olacak bir şey değil. Kamuoyunda da hassasiyet olması gerekiyor” diye konuştu.

Şentop’un açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Sembolik anlamı olan milletimiz nezdinde infial yaratan bir işlem milletimizin gözünde cerayan ediyor. Karma komisyon 22 Temmuz’da toplanmayı planlıyor. Süreç devam ediyor. Meclis açıldıktan sonra Genel Kurul’a gelir.

MİLLETVEKİLİNİN SÜREKLİ DEVAMSIZLIĞI BENİ RAHATSIZ EDİYOR

Milletvekilinin sürekli devamsızlığı beni rahatsız ediyor, açıkça söyleyeyim. Milletvekili özlük haklarından yararlanmak ayıp bir şey.

TÜRKİYE’DE GÖREV YAPANLARIN YABANCILARLA TEMASINDA BİR KURAL OLMALI

Türkiye’de görev yapanların yabancılarla temasında bir kural olmalı. Türkiye’nin bir ilişki biçimi var. Onu bozmayacak tavır içinde olmak lazım, Dışişleri Bakanlığımız takip ediyor. Düzenleme meclis personeli için yapılmış değil. Bütün bakanlıklarda çalışan bürokratlarla ilgili bir düzenleme yapılmış. Bu düzenleme yapılırken Meclis’te çalışanlar dahil edilmemiş, muhtemelen unutulmuş. Sırf Meclis personeli için yapılmış gibi yorumlamak yanlış”

Etiketler:

, , ,