Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik başlattığı işgal savaşı dünya için de küresel açlık tehlikesi yarattı. Ukrayna’nın Karadeniz’de bulunan limanlarında dünya pazarına gönderilmesi beklenen 25 milyon ton tahıl Rus ablukası nedeniyle kilitlendi.

Savaşın başından beri Türkiye dünyada gıda fiyatların artmasına neden olan tahılın serbest bırakılması için çaba gösterdi. ‘Tahıl Koridoru’nun açılması için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Putin ile önceki hafta görüşmesi sonrası somut adım atıldı.

13 TEMMUZ’DA KALENDER KASRI’NDA DÖRTLÜ ZİRVE DÜZENLENDİ

İstanbul’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın ev sahipliğinde, Rusya, Ukrayna ve BM yetkililerinin de katıldığı tahıl koridoru zirvesi düzenlendi. Kalender Kasrı’nda bir araya gelen dörtlü heyetler 1.5 saat süren bir toplantıda talep ve şartları masaya koydu.

Toplantı sonrası açıklama Bakan Akar’dan geldi. “Teknik konularda mutabakat sağlandı” diyen Akar “Olumlu ve yapıcı bir havada gerçekleşen toplantı sonucunda İstanbul’da tüm tarafların temsilcilerinin bulunacağı bir koordinasyon merkezinin oluşturulması, liman çıkış ve varış noktalarında müşterek kontrollerin yapılması ve intikal rotalarında seyir emniyetinin sağlanması gibi temel teknik hususlarda mutabık kalınmıştır” dedi.

Akar ardından “Bu manada önümüzdeki hafta Ukrayna ve Rus heyetlerinin yeniden Türkiye’de toplanması konusunda fikir birliğine varıldı. Önümüzdeki hafta yapacağımız bu toplantıda hem bütün detaylar bir kez daha gözden geçirilecek hem de yaptığımız çalışmalar imza altına alınacak” ifadelerini kullandı.

DOLMABAHÇE’DE TÖREN DÜZENLENECEK

Milli Savunma Bakanı’nın geçtiğimiz hafta işaretini verdiği imzaların yarın Dolmabahçe’de atılacağı belirtildi. Kulislerde tarafların anlaşmaya yakın olduğu ve yarın Dolmabahçe Sarayı’ndaki çalışma ofisinde anlaşmayı imzalayacakları ifade edildi.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in de katılacağı törende “Ukrayna- Karadeniz Bugday Anlasması’ adlı metinin imza altına alınacağı belirtiliyor.

Etiketler:

,