Spotify, geçtiğimiz dönemde en çok oynanan oyunlar arasında yer alan Wordle’nin müzikli versiyonu olan Heardle’ı satın aldı. Oyundaki amaç çalan parçayı en kısa sürede bulmak oluyor. Her denemede müzik bir saniye daha uzuyor. Klasik Wordle’da olduğu gibi oyuncunun altı denemede doğru şarkıyı tahmin etmesi gerekiyor.

Platformun ilk satın aldığı oyun olan Heardle ile ilgili farklı planları olduğu belirtiliyor. Heardle bir oyun olmanın yanı sıra müzik keşfetmek için bir araç olarak da kullanılacak gibi gözüküyor. Oyunun internet sitesine ait bağlantı ise kullanıcıları Spotify’a yönlendiriyor. Ancak oyunu Spotify üzerinden oynamak mümkün.

Spotify yetkilisi Jeremy Erlich konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. Erlich, müzik keşfetmek için keyifli yolları sürekli aradıklarını söyledi. Ayrıca sanatçıların yeni hayranlara ulaşmasını yardımcı olmaya çalıştıklarının da altını çizdi. Heardle’ın ise bu konuda son derece başarılı bir araç olduğunu vurguladı.

SPOTİFY’IN HEARDLE’I SATIN ALDIĞI ÜCRET BİLİNMİYOR

Spotify tarafından satın alınmasının ardından Heardle oyununda ufak birkaç değişiklik de yapıldı. Platforma entegre edilen oyunun sonunda parçaya ait Spotify bağlantısı ortaya çıkıyor. Bu bağlantının daha önceden SoundCloud bağlantısı olduğu ifade ediliyor.

Şirket Heardle’ı satın almak için ödediği ücreti açıklamamayı tercih ediyor. Ancak oyunun milyonlarca aktif kullanıcısının bulunduğunu belirtiyor. Şimdilik platforma entegrasyon işleminin ise bazı ülkelerde gerçekleştiği belirtiliyor. ABD, Birleşik Krallık, İrlanda, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda’da Spotify üzerinden Heardle oynamak mümkün.

İlerleyen dönemde bu listeye yeni ülkelerin ve dillerin katılacağı da ifade ediliyor. Şu anda Türkiye’den bağlantıya ulaşmaya çalışıldığında ise “Heardle’a konumunuzdan erişim sağlanamıyor” mesajı ortaya çıkıyor. Mesajın hemen altında ise Spotify üzerinden müzik dinlemeye yönlendiren bir buton mevcut.

Buna ek olarak Heardle ile farklı interaktif deneyimlerin bir araya geleceği ifade ediliyor. Ancak şimdilik bu konu hakkında bir detay paylaşımı mevcut değil. Spotify’ın özellikle etkileşimli konularda çok başarılı olduğunu söylemek mümkün.