İspanya’nın başkenti Madrid’de gerçekleştirilen NATO Liderler Zirvesi’nde NATO üyeleri, İsveç ve Finlandiya’yı üyeliğe davet etti.

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Türkiye, İsveç ve Finlandiya arasında imzalanan anlaşma ile davet kararı yolunun açıldığını açıkladı.

“TÜRKİYE İÇİN İYİ BİR ANLAŞMA”

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

Dün Türkiye, İsveç ve Finlandiya ile yapılan anlaşma bu kararımızın yolunu açmıştır. Türkiye İsveç ve Finlandiya’ya teşekkür etmek istiyorum. Davetimizi kabul ettiler. Bu Türkiye için iyi bir anlaşmadır. Bu Finlandiya ve İsveç için de iyi bir anlaşmadır. Bu NATO için de iyi bir anlaşmadır.

“FİNLANDİYA VE İSVEÇ’İ NATO ÜYESİ OLMAK ÜZERE DAVET ETMEYE KARAR VERDİK”

Finlandiya ve İsveç’i NATO üyesi olmak üzere davet etmeye karar verdik. Rusya derhal savaşa son vermeli ve Ukrayna’dan çekilmeli. Rusya’nın saldırganlığına karşı Ukrayna’ya desteğimiz sürecek.

Rusya ile kötüleşen ilişkileri yansıtan yeni bir stratejik konsepti kabul ettik. Savunma ve caydırıcılığımızı büyük ölçüde güçlendireceğiz. Müttefiklerimizin güvenliğine en büyük ve doğrudan tehdit Rusya’dır.

Dünyanın dört bir tarafında stratejik olarak adımlar anılmakta. Yeni stratejik konsepti de belirlendi. En son 2010’da güncellenmişti. 2010’a kıyasla değişiklikler de görülüyor. Rusya’nın saldırganlığı bizi hedef almakta. Çin’e de tek kelime ile atıfta bulunduk.

Son dakika haberinin ayrıntıları hazırlanıyor….