Rusya ve Ukrayna, aylardır devam eden tahıl ihracatı açmazına çözüm bulmak için ilk kez İstanbul’da Türk ve Birleşmiş Milletler yetkilileri ile masaya oturacak.

4’lü görüşme, Rusya’nın Ukrayna’nın tahılı dünyanın kalanına ihraç etmesini önlemeye devam ettiği sırada gerçekleşecek. Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ve Birleşmiş Milletler heyeti arasında bugün yapılacak görüşmelerde açmazın çözümüne yönelik somut adımlar atılması bekleniyor.

BİRLEŞMİŞ MİLLETLER: YOĞUN ÇALIŞIYORUZ

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres, salı günü yaptığı açıklamada tahıl krizini çözmek için çalıştıklarını belirterek “Yoğun çalışıyoruz, ancak hala gidecek çok yolumuz var” dedi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da dün yaptığı açıklamada, “gıda krizinin” çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtmişti.

Reuters’ın haberini dayandırdığı diplomatlara göre olası plan, Ukrayna araçlarının tahıl taşıyan gemileri mayın döşenmiş liman sularından rehberlik yaparak çıkarmasını, BM’nin desteğiyle Türkiye’nin de gemileri Rusya’nın silah kaçakçılığı yapılacağı endişelerine karşın teftiş etmesini içeriyor.

25 TON TAHIL UKRAYNA’DA MAHSUR KALDI

Rusya’nın Ukrayna’nın güney limanlarını işgal etmesinin ardından yaklaşık 25 ton tahılın ülkede mahsur kaldığı belirtiliyor.

Etiketler:

, ,