Ekonomi yönetiminin aldığı kararlar son yıllarda TL’yi oldukça değersiz duruma getirdi. 5 yıl önce 3.5 lira olan dolar bugün 18 liranın üstünde. Bununla birlikte kurdaki artış enflasyonun da patlamasına neden oldu. Ekmeğin fiyatı bile 1 liradan 5 liraya çıktı. Fakat Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu’nun açıkladığı enflasyon raporunda konuşması eleştirilere neden oldu. Kavcıoğlu “Tüm faizlerin politika faizine yakınsaması için adımlar atmaya devam edeceğiz. Liralaşma stratejisi iyi gidiyor. Süreç içinde gerekirse bazı ek tedbirler alabiliriz” dedi. Son 10 gün çıkarıldığında son bir ayda en az değer kaybeden para biriminin Türk lirası olduğunu söyleyen Kavcıoğlu “Kurun şu anda enflasyona etkisi geçmiş döneme göre daha az” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine baktığımızda başkanlık sisteminin hayatımıza girmesiyle birlikte, asıl sorunlar başladı. Son 5 yılda enflasyon yüzde 80’e yaklaştı. TÜİK’e göre son 5 yılda 43 lira olan 1 kilogram etin fiyatı 150 liraya çıktı. Benzinin litre fiyatı 5 liraydı. Şimdi 20 liranın üzerinde. 3 liralık makarna 12 liraya merdiven dayadı. 2 liraya satılan süt TÜİK’e göre, 12 lira oldu. 30 kuruşa satılan yumurtayı 2 liradan ucuza bulmak mümkün değil. 2 bin lira olan buzdolabı 10 bin liraya çıktı. 93 bin liralık dizel otomobilin fiyatı 715 lira oldu. Ekonomistler de Kavcıoğlu’nun açıklamaları sonrasında yorumlarda bulundu. Gelecek Partili ekonomist Kerim Rota “Son 4 yıl ve 100 günü çıkardığımızda dolar 3.65 TL’ye düşüyor. (17 Nisan 2018 erken seçim kararının açıklandığı gün) Hayatımızdan Berat Albayrak, Nureddin Nebati ve seni çıkardığımızda enflasyon yüzde 10,23’e düşüyor” ifadesini kullandı. Ekonomist Şenol Babuşçu “Nasıl bir analiz? Nasıl bir yorum? Son bir yılı çıkardığımızda ne oluyor acaba” eleştirisini yaptı.

ENFLASYON TAHMİNİ YÜZDE 60’I AŞTI

Enflasyon görünüm raporunu da paylaşan Şahap Kavcıoğlu, Merkez Bankası’nın, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e çıkardığını paylaştı. Kavcıoğlu, enflasyonun 2022 yıl sonunda yüzde 60,4 olarak gerçekleşeceği, 2023 yıl sonunda yüzde 19,2’ye geriledikten sonra 2024 sonunda yüzde 8,8 düzeyine geleceğinin tahmin edildiğini söyledi. Kavcıoğlu “Hedefi yüzde 60,4 verdik, gerçekleşmeyi onun altında bir noktada bekliyoruz” yorumunu yaptı. Bir önceki enflasyon beklentisi bu yıl sonu için yüzde 42,8, gelecek yıl sonu için yüzde 12,9 ve 2024 yılı sonu için yüzde 8,3 seviyesindeydi. Kavcıoğlu, gıda enflasyon tahmini ise yüzde 49’dan yüzde 71,3’e yükselttiklerini, petrol tahminini 102 dolardan 99,6 dolara çektiklerini paylaştı.

‘EKONOMİDE YAVAŞLAMA OLASILIĞI GÜÇLENİYOR’

Şahap Kavcıoğlu “Yılın ikinci çeyreğinde gerçekleşen jeopolitik riskler ile pandemiden kaynaklanan aksamalar küresel iktisadi faaliyeti olumsuz etkilemektedir. Enflasyondaki yükselişin beklenenden uzun sürebileceği düşüncesiyle alınan Para Politikası kararları finansal piyasalarda belirsizliğe ve ekonomide yavaşlama olasılığını güçlendirmektedir. Emtia fiyatları bir miktar geriledi, tedarik süreleri kısalmaya başladı. Enerji fiyatlarındaki yüksek seviyeler ve oynaklık fiyatlar üzerinde baskı oluşturmaya devam etmektedir” dedi.

POLİTİKA FAİZLERİ İÇİN GEREKLİ ADIMLARI ATMAYA DEVAM EDECEĞİZ

Para politikalarını etkin bir şekilde kullandıklarını ifade eden Şahap Kavcıoğlu “Liralaşma perspektifi ile araçlarımızı etkin olarak kullandık ve kullanmaya devam edeceğiz. Likidite, teminat ve zorunlu karşılık araçlarını etkin olarak kullanıyoruz. Parasal aktarımın etkinliği açısından etkinliği hissedilir adım attık. Teminat düzenlemeleri kapsamında ilk olarak Mayıs ayında para takası ve bankalararası para işlemleri için DİBS sepetinin kapsamını değiştirdik. Ekonominin potansiyeli ile uyumlu bir parasal büyümeyi gözeterek, tüm faizlerin politika faizine yakınsaması için gereken adımları atmaya devam edeceğiz” dedi.

KÜRESEL EKONOMİ NORMALLEŞTİĞİNDE CARİ FAZLA VERECEĞİZ

Enflasyonla ilgili çok yoğun ve sert tedbirler aldıklarını ifade eden Şahap Kavcıoğlu, bunu kısa sürede terse çevirmek için kararlar almaya devam ettiklerini anlattı. Küresel fiyat artışlarının normale döndüğünde Türkiye ekonomisinin cari fazla vereceğini anlatan Kavcıoğlu “Cari dengemizi artıracak çalışmalar ve bu süreci destekleyecek kararlar alınmaya devam edilmektedir. Tüm dünya resesyondan etkilenecektir, ancak buna en az tepki verecek ülke Türkiye’dir. Dünyadaki gelişmeler bizi etkiliyor, son 10 günü çıkardığımızda son bir ayda en az değer kaybeden para birimi Türk lirası. Kurun şu anda enflasyona etkisi geçmiş döneme göre daha az. Geçen yıl ROM’u kaldırdık, liralaşmayı öncelendirdik, etkin şekilde kullanım aracı hale getireceğiz, Merkez Bankası kendi yönettiği, aldığı kararlarda ağırlıklı liralaşmayı önceleyerek alıyor” açıklamasını yaptı.

DİJİTAL PARA YIL SONUNA DOĞRU HAZIR OLABİLİR

Dijital para konusuna da değinen Şahap Kavcıoğlu “Dijital para ile ilgili güzel haberleri en kısa sürede vereceğiz, geri adım yok, çalışmalarımız başarılı ve yoğun bir şekilde devam ediyor, sona doğru geliyoruz, bu yıl içinde, yıl sonuna doğru, tam tarihi daha sonra vereceğiz. Birçok ülkenin yaşadığı ekonomik ve siyasi, finansal sektöründeki sıkıntılar ile kıyaslanmayacak kadar iyi olan Türkiye, haksız bir CDS ile karşı karşıya. Ekonomik olduğu kadar siyasi olduğunu da düşünüyorum” dedi.

‘MERKEZ BANKASI İYİMSERLİĞİ ELDEN BIRAKMIYOR’

Ekonomistler de Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu’nun açıklamalarını değerlendirdi. Ekonomist Prof. Veysel Ulusoy “Enflasyonun yükselişi beklenenden uzun sürecekmiş. Beklenen derken? Son 10 günü saymazsak, aylık enflasyon olması gerekenden çok aşağı oranda gerçekleşti desek olur mu?” yorumunu yaptı. Ekonomist Prof. Dr. Serap Durusoy da “Merkez Bankası iyimserliği elden bırakmıyor” dedi. Ekonomist Firuze Nazlı Ergin: “Korkunç bir sapma var ancak hala oldukça iyimser.” İktisatçı akademisyen Hakan Kara: “Şapka görünümlü enflasyon tahminlerine devam, ama sorun o ki şapkadan çıkacak tavşan kalmadı.”

BEKLENTİYİ 6 AYDA 40 PUAN YÜKSELTTİLER

Finansal Piyasalar Uzmanı İris Cibre “TCMB 2022 enflasyon beklentisi yüzde 60’a yükseldi. Ocakta beklenti yüzde 23’tü. Bu beklentideki değişim ve sapmalar ekonomiyi yönetemediğinizin ispatıdır. Koca Merkez bankası 6 ayda 40 puan yükseltmek zorunda kaldı enflasyon beklentisini, utanmak mı?” diye konuştu. Ekonomist Murat Sağman da “Merkez Bankası, yıl sonu enflasyon tahminini yüzde 42,8’den yüzde 60,4’e yükseltti. Şu anda enflasyon yüzde 80’a dayandı. Enflasyon raporu toplantısında enflasyonu sert tedbirlerle düşüreceğiz söylendi. Birkaç kez sorulan nasıl ve ne önlemlerle sorusunun cevabı bekleniyor” açıklamasında bulundu.

‘İHRACATA DAYALI BÜYÜME SÜRECEK’

Türkiye ekonomisine ilişkin de açıklamalarda bulunan Şahap Kavcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye ekonomisi üretim, ihracat ve istihdamı artırmayı merkeze alan bir yapısal dönüşüm sürecindedir. Cari dengemizdeki iyileşme eğilimi devam etmektedir. Küresel emtia fiyatları normalleşme eğilimine girdiğinde, ekonomimiz cari fazla verme kapasitesine ulaşmış olacaktır, bu durum Türkiye ekonomisi için yeni bir dönemin başlangıcına, kısa vadeli finansman ihtiyacının asgariye indiği ihracata dayalı büyümeye işaret etmektedir. Yatırım harcamaları sağlıklı ve sürdürülebilir olarak sağlıklı bir çerçevede devam etmektedir. İkinci çeyrekte iç talep yataya yakın seyrederken, sanayi üretimi dış talebin de etkisiyle gücünü korumuştur. Kapasite artışları son dönemde yatırım iştahı yüksek olan firmaların bulunduğu sektörlerde daha da belirgin olarak ortaya çıkmaktadır. Turizm sektörünün ilk 5 aydaki performansı memnuniyet vericidir. Finansal istikrar açısından ticari kredilerdeki gelişimin uyumunu yakından takip etmekteyiz. 6 ay öncesine göre kredi artış miktarı 3,9 katına, 2021 tamamının ise 2,5 katına çıkmıştır.”

‘REZERVLERİMİZ GEÇEN YILLA AYNI SEVİYEDE’

“Liralaşmanın şu an için iyi gittiğini düşünüyoruz, gerekirse ek tedbirler alabiliriz” diyen Şahap Kavcıoğlu şunları cevapladı: “Swap anlaşması için görüştüğümüz ülkeler var, çalışmalarımızı belirli noktaya getirdiğimiz ülkeler var, bittiğinde hepsini açıklarız, kiminle önce bitirirsek onu açıklarız. Reel sektörün kullandığı faizlerin önemli bir kısmı politika faizi civarında. Faizlerle ilgili banka bazında, ürün bazında farklı rakamlar alabilirsiniz, politikamız tüm faizlerin politika faizi civarında oluşmasıdır. Rezervlerimiz geçen yıl ile aynı seviyede. Zor bir süreçten geçiyoruz. Enerji dahil tüm ödemeleri gününde yaptık. Bu bir rezerv erimesi değil, rezerv yer değiştirmesi olarak görülmeli.”

Etiketler:

, , , ,