Yolcu taşımacılığında hız söz konusu olduğunda bir numaralı ulaşım aracı olan uçaklar her geçen gün daha da modernleşiyor ve teknolojik açıdan daha sağlıklı donanımlarla donatılıyor. Geçmişte uçakları hızlandırma hedefleri Concorde faciaları gibi olumsuz anıların yaşanmasına neden oldu. Ancak girişimciler hızlı yolculuk etme tutkusundan asla vazgeçmedi.

Bugün uçaklar sayesinde dünyanın dört bir yanına birkaç saat içerisinde ulaşmak, sabah kahvaltısını Çin’de, öğle yemeğini İstanbul’da, akşam yemeğini Paris’te yemek mümkün. Peki uykuyu da Atlantik’in öbür ucunda uyumak neden mümkün olmasın? Aslında teknik olarak bu mümkün ancak çok pahalı ve tehlikeli.

SESTEN HIZLI YOLCU UÇAKLARI

Ses hızına çıkma teknolojisine sahip olan uçaklar uzun zamandır kullanımda ancak yolcu taşımak için değil bomba taşımak için kullanılıyor.

Boom Supersonic firması ise bu durumu tersine çevirmek isteyenlerden.

Shiftdelete.net’in haberine göre firma yeni yolcu uçağının prototipini tanıttı. Buna göre şirketin yeni uçağı 2 bin km/s hızın üzerine çıkabiliyor. Bir başka deyişle yeni model Atlas Okyanusu‘nu sadece 3.5 saatte aşabilecek.

BİRKAÇ YIL İÇİNDE KULLANILABİLECEK

Yolcu uçaklarında yeni bir döneme işaret eden Overture, 2029 yılında kullanılmaya başlanacak.

Boom Supersonic şirketinin yeni yolcu uçağı 26 milyon saatlik yazılım simülasyonu, 5 rüzgar tüneli testi ve 51 tasarımsal değişikliğin sonunda ortaya çıktı.

Yeni yüksek hızı yolcu uçağı bu hafta Farnborough International Airshow’da tanıtıldı. Boom fuarda yeni modelini ‘ekonomik ve çevresel olarak sürdürülebilir bir süpersonik uçak‘ olarak nitelendiriyor.

Etiketler:

, ,