Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, Kurban Bayramı sonrasında yükselişe geçen altın, dolar ve euro için kritik değerlendirmede bulundu. Özellikle ekran piyasasındaki büyük yanılgıyı açıklayan Memiş, kuyumcularda böyle rakamların olmadığını ve yatırımcının bu hataya düşmemesi için ciddi uyarılar yaptı. Dolarda 17,46 seviyesi altında gram altında ise 997 TL seviyesinin takip edilmesi gerektiğini belirten Memiş, yatırımcılar kırmızı çizgileri verdi. İşte İslam Memiş’in köşesinde bu hafta.

“KÜRESEL PİYASALAR HAREKETLİ BAŞLADI”

“Kurban Bayramı tatili dolayısıyla geçen haftayı sakin geçirmiştik. Haftanın ilk işlem gününe küresel piyasalar hareketli başladı. Tepki alımlarının olduğunu, yeşillerin ön planda kaldığını gözlemliyoruz.”

DOLARI KURUNDA 17,17-17,46 SEVİYESİNE DİKKAT

“Bugün; Kabine toplantısı, tarım üretici fiyatları, hazine bütçe dengesi verilerini takip edeceğiz. Yurt dışında önemli bir veri bulunmuyor. Günlük ve haftalık bazda yine geniş bant aralığında dalgalanan bir piyasayı takip edeceğiz.
Bugünün açılış rakamları ve takip edeceğimiz teknik seviyeler:

Dolar/TL kuru: 17,44 lira seviyesinden haftaya başlayan dolar/TL kurunda 17,17,28-17,46 lira aralığını takip edeceğim. EUR/USD paritesinin zayıf olması, dolar/TL kurunu destekliyor. Euro/TL kuru: 17,60 lira seviyesinden haftaya başlayan Euro/TL kurunda bugün 17,45-17,64 lira aralığını takip edeceğim. Eur/Usd paritesi eşitlendiğinden dolayı hemen hemen aynı seviyeleri takip edebileceğimizi söyleyebilirim. EUR/USD paritesi: Temmuz ayının en çok çok konuşulan, en fazla piyasa yarasına neden olan parite, yatay seyirde haftaya başladı. 1,008 seviyesinde dar bant aralığına sıkışan bir parite var karşımızda. 1,000-1,010 aralığını takip edeceğim. Avrupa Merkez Bankası’ndan (ECB) hayat öpücüğü gelmeden (faiz artışı) hayat belirtisi göstermez.”

“PETROL DÜŞMEYECEK”

“Brent Petrol: 102,78 seviyesinden yüzde 1,57’lik yükselişle haftaya başladı.
Amerika Devlet Başkanı Joe Biden’in Suudi Arabistan ziyareti çok işe yaramadığı görülüyor. Opec üyelerinin yapabileceği çok şey yok. Kağıt üzerinden geçici düşüşler olsa da, petrol fiyatları fiziki tarafta düşmez, düşemez! Hem petrol üreten ülkelerinin işine gelmez hem de küresel düzenin. 99,47-102,99 dolar aralığını takip edeceğim.”

ALTINDA FED BASKISI

“XAU/USD (Altın Ons): 1.715 dolar seviyesinden açılış yaptığını, hafif toparlama içerisinde olduğunu gözlemliyoruz. Yükseliş trendine girmesi için 1.780 dolar seviyesinin üzerini kırması gerekiyor. Şu an Fed baskısı altında olduğundan yükselişlerin kalıcı olmadığını gözlemliyoruz.”

EKRANDAKİ ALTIN SEVİYESİ YANILTICI

“Bugün 1.705-1.720 dolar aralığını takip edeceğim. Ancak 1.680-1.780 dolar aralığı geçerliliğini koruyor. “Keşke dolarım olsa da bende bu fiyatlardan dolar alsaydım” diyenlerin seviyesi. Gram altın (24 ayar has): Siz ekranlarda 960 lira seviyesinde görüyorsunuz. HAYIR! Gram altın şuan serbest piyasalarda alış 984 satış 992 lira. Ekran fiyatının piyasalarda geçerliliği yok. Bunu yaklaşık 1 aydır anlatmaya çalışıyorum. Hâlâ televizyonda, bilgisayarda böyle yazıyor diyenler var. Bu da kişinin farkındalığı, okur yazarlılığıyla alakalı bir durum yapacak bir şey yok. Bugün 980-997 lira aralığını takip edeceğim. Teknik olarak 950-1.000 lira aralığı geçerliliğini koruyor.”

Etiketler:

, , , ,