Yatırımcı, Amerika Merkez Bankası’nın (FED) Haziran ayı için faiz kararını beklemeye başladı. FED’in faiz kararı piyasalarda fiyatlanmalara neden olurken, dolar ve altında ani iniş çıkışlar da yaşanamaya başladı. Tahminleri ile bilinen Selçuk Ergin, Selcoin isimi ile yayın yaptığı Youtube kanalından yeni süreci anlattı. Türkiye’nin faiz kararında yeni bir yol ayrımına gireceğini vurgulayan Selcoin, 1994 yılından bu yana dünyada en büyük faiz kararlarının alınacağı dönemin başladığını vurguladı.

TÜRKİYE FAİZ SİLAHINA SARILABİLİR

Dünyada baş gösteren yüksek enflasyon için bir dizi önemler alan ülkeler hızla faiz artırma sürecine girerken, Piyasa Uzmanı Selcoin ise yapılacak olan faizlerin 1994 yılından bu yana en yüksek faiz olacağını belirtti. Piyasaların FED kararından dolayı agresifleşeceğini vurgulayan Selcoin, Dolar/TL kurunun da yeni bir tetik sürecinde olduğunu söyledi. Dolar kıtlığına dikkat çeken Selcoin, ABD’de yaşanacak olan dolar krizinin en çok gelişmekte olan ülkeleri etkileyeceğini vurguladı. Türkiye’nin faiz kararında R dönüşü olacağını söyleyen Selcoin, “Faiz artırmaya yaz ayında gireceğiz. Faiz silahına sarılacağız. Şu an turistlerden döviz girişi var. Yaz sonlarında bu tükenecek. FED’in alacağı faiz kararları da Dolar/TL’nin alevlenecek. Fed’in yapacağı faiz durumunda manipülatif durumda yatırımcı panik yapmamalı. Yeni alıcılar içinse fırsat oluşabilir. FED’in 75 baz puan faiz artış yapacağını piyasalar fiyatlamaya başladı. Dünyadaki faiz durumları bizden düşük.”

MERKEZ BANKASI’NDAN BALYOZ ATAĞI GELEBİLİR

Küresel ekonomik krizin yaşandığı süreçte ülkelerin faiz artışına gittiğini söyleyen Selcoin, faiz indiriminde ısrarcı olan Türk ekonomisinin bu durumdan etkileneceğini belirti. Dolarda riskin daha da fazlalaştığını vurgulayan Selocin, kur ataklarının agresifleşeceği bir sürece girildiğini ifade etti. Dolarda kıtlık süreci yaşanacağını açıklayan Selcoin, Türkiye’de de iplerin kopacağının altını çizdi. Merkez Bankası’ndan her an balyoz atağı olabileceğini belirten Selcoin, şunları kaydetti:

“Başkan değiştirme ile bu olabilir. Yaz bitimi makul bir davranış. Dolarda 17 TL önemli bir seviyede. Yükselen trend yapısını izleyecek. Ancak bir gevşeme eğilimi olabilir. Burada ancak yakın plandaki görünümü 16,40 seviyesin beklemiyorum. Dolarda baskı devam ediyor. “

GRAM ALTIN VE DOLARA İĞNE OPERASYONU

FED’in faiz kararına kısa bir süre kala gram altında yaşanacak olan değişimi merak eden yatırımcılar için yeni tahminler veren Selcoin, gram altında sarkma olma durumuna dikkat çekerek alım fırsatına değindi. 1000 TL seviyelerinde dolanan gram altına iğne hareketinin yapılacağını belirten Selcoin, altında lokal bir hareket olabileceğini ifade etti. Tüm emtia araçları arasında yapılan müdahalelere rağmen en güvenli limanın yine gram altın olduğunu söyleyen Selcoin, yatırımcılara panik yapmaması uyarısında bulundu. Dolar kurunda ise yeni atakların görülebileceğinin altını çizen Selcoin, gram altına yapılacak olan balyozun da etkisiz olacağını söyledi.

Etiketler:

, , , ,