Küresel piyasalar, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) tarafından çarşamba günü açıklanacak olan para politikası kararlarına odaklandı. Başta ABD’de olmak üzere küresel ölçekte yükseliş eğilimini sürdüren enflasyon, piyasalardaki fiyatlamalar üzerinde de etkisini gösteriyor.

ABD Merkez Bankası (Fed) New York Şubesi, Amerikalı tüketicilerin kısa vadeli enflasyon beklentisinin yüzde 6,6 ile yeniden zirveye ulaştığını açıkladı. Böylece, bir önceki ayki rekor seviyeden gerileyen kısa vadeli enflasyon beklentisi, anketin yapılmaya başlandığı 2013 yılından bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Enflasyon beklentilerindeki yükseliş eğiliminin korunması, Fed’in agresif şahin politikalarına öngörülenden daha uzun süre devam edebileceği endişesine neden oldu. Piyasalarda Fed yetkililerinin daha önce olasılık dışı olarak nitelendirdikleri 75 baz puanlık politika faizi artışı ihtimali tekrar fiyatlamalara dahil oldu.

Fed Başkanı Jerome Powell, geçen ay, enflasyon düşene kadar para politikasını sıkılaştırmayı sürdüreceklerini, enflasyonun düştüğüne dair net ve ikna edici kanıtlar görmemeleri halinde ise daha agresif hareket edeceklerini ifade etmişti.

“EN SERT FAİZ ARTIŞINI DUYURABİLİR”

Temmuz ayında yapılacak toplantıda 75 baz puanlık faiz artışı ihtimali ise yüzde 53 seviyesine yükseldi. Barclays analistleri mayıs ayı enflasyon verisinin açıklanmasının ardından daha önce haziran toplantısı için 50 baz puan olan faiz artırım tahminlerini 75 baz puana yükseltti. Bu yıl 25 baz puan ve 50 baz puanlık iki faiz artırımına giden Fed son olarak 1994 yılında 75 baz puanlık bir faiz artırımına gitmişti. Analistler, piyasa fiyatlamalarının Fed’in yarınki toplantı sonrası yapacağı açıklamada en sert faiz artışını duyurabileceklerini dile getirdi.

Küresel ekonomide yaşanan yavaşlamaya ilişkin endişeler ve yüksek enflasyon nedeniyle ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz oranlarını daha hızlı artırabileceğine dair görüşlerin kuvvetlenmesi sonrasında dolar endeksi dün yeniden 105 seviyesini test etti. ABD’nin 10 yıllık tahvil faizleri yüzde 3,30 seviyesine tırmanarak 11 yılın zirvesini gördü. Ancak endeks bu sabah düşüşe geçerek 104 seviyesine geriledi.

“ÖNÜMÜZDEKİ YIL ALTIN GERİ TEPECEK”

Altın fiyatlarına ilişkin tahminlerini paylaşan TD Securities ekonomistleri, yüksek enflasyonun altın fiyatlarını kısa vadede 1.830-24 dolar işlem aralığına çekmesi muhtemel olduğunu belirterek “Fed’in tam istihdam karşılığında fiyat istikrarından ödün vererek artırımları geri çekmesi oldukça olası. Bununla birlikte, yakın zamanda politika belirsizliği getireceklerini söylemek için henüz çok erken” diyen analistler, “Bu nedenle, öngörülen düzeltmemiz bir bozgun değil. Bu yüzden önümüzdeki yıl altının geri tepmesiyle karşı karşıya olacağımızı düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

, , , ,