Geçtiğimiz aralık ayında Gaziantep’in Şahinbey ilçesi Beştepe Mahallesi’nde, pitbull cinsi 2 köpeğin saldırısına uğrayarak ağır yaralanan 4 yaşındaki Asya Ateş, ünlü plastik cerrah Prof. Dr. Ömer Özkan’ın üstlendiği 37 günlük tedavisinin ardından taburcu edilmiş ve haftalarca gündemden düşmeyen acı olayla ilgili gözaltına alınan 6 kişiden 4’ü tutuklanmıştı.

Olayın üzerinden yaklaşık 8 ay geçmesinin ardından Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’ne (UCIM) bir ihbar geldi. Aile ile bir süre aynı sitede oturduğunu söyleyen kişi, Asya Ateş’in ailesi tarafından şiddet ve istismara uğradığına şahit olduğunu iddia etti.

‘Önüne it gibi yemeği koyacağım yiyeceksin’

Cumhuriyet’ten Rabia Azra Sözcü’nün haberine göre; kişi tarafından gönderilen videolarda anne Zeynep Ateş’in kızı Asya’ya şunları söylediği duyuluyor:

“Emel kim ki sen Emel’in peşine düşüp gidiyorsun? Anan mı yok baban mı yok? Emel’in peşine o kadar erkeğin için s… aramaya mı gittin? Git bundan sonra Emel ile yaşa. Anladın mı?”

Zeynep Ateş’in, ısrarla “anladın mı?” diye sorması üzerine Asya’nın, “anlamadım anne” diyerek cevap verdiği, Annenin ise cevabın ardından, önce duvara sonra da Asya’ya vurarak, “ha bu duvara konuştum ha sana, ne anlayacaksın ki?” dediği görüldü.

Çocuğa tasma takıp köpek taklidi yaptırdı

Bir diğer görüntüde, annenin, “Beni dinle. Bundan sonra telefon yasak, park, çocuk yüzü görmek yasak. Bundan sonra seni bu odaya koyacağım, kapıyı üstüne kitleyeceğim, önüne de it gibi yemeği koyacağım orada yiyeceksin. Emel kaç günlük tanıdığında peşine düşüp gidiyorsun? Bakma gözüme s… git” ifadeleri yer alıyor.

Pitbull saldırısından önce çekildiği belirlenen görüntülerde, Asya’nın boynuna köpek tasması bağladığı ve Asya’ya top fırlatıp, “Yakala, aferim oğluma. İyi bir eğitim biliyorum. Havla, dilini çıkart” diyerek köpek taklidi yaptırdığı görüldü.

‘Asla bir şiddet söz konusu değil’

Görüntülerin ardından ulaşılan aile, Rabia Azra Sözcü’ye konuşarak şunları söyledi:

“Asıl adı Asiye değil aslında Asya. Asya Youtube’da videolar izleyip oradan gördüklerini bize yaptırıyordu. Biz de oyun oynuyorduk. Görüntülerde arkada oyuncakların olduğunu da görmüşsünüzdür. Ben onu ne zorluklarla dünyaya getirdim. Asla bir şiddet söz konusu değil. Ben bir anneyim, kızarım da bağırırım da… Tanımadığı insanların peşinden gittiği için uyarmak suç mu?”

‘Art niyetli olduğunu düşünüyorum’

Baba Hüseyin Ateş, “Bu görüntüleri eskiden temizlik görevlisi olarak çalıştığımız sitenin sekreteri olan S.B. isimli kişi yaydı. Saldırıdan sonra 5 buçuk ay cezaevinde kalmıştı. İki üç gün önce bizimle anlaşmak istediler anlaşmayınca da görüntüleri yaymışlar. Gaziantep Valiliği’ne durumu bildirdik. Bizim bir korkumuz yok. Zeynep kötü bir anne olsa o gün canı pahasına Pitbull’un ağzından Asya’yı alır mıydı? Madem şiddet gördüğünü söylüyorlar, bu görüntüler saldırıdan da önce çekilmiş neden şimdi ihbar etmişler? Art niyetli olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

‘Böyle oyun olmaz, sosyal hizmetler müdahale etmeli’

Olayların sorulduğu Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCIM) İhbar Koordinatörü Avukat Mine Rana Kahraman, olayı şu sözlerle anlattı:

“Bildiğiniz üzere bizim bir ihbar hattımız var. Pazar günü bir ihbar geldi. Bir beyefendi bize böyle bir olay olduğunu aktardı. Şahıs ‘Çocuğumuzla ilgili bu tarz görüntüler dolaşıyor. Ben desteğinizi istiyorum’ dedi. Anlattığına göre, bunları yalnızca videoda görmemiş, şahidi de olmuş. Çok rahatsızlık duyduğunu söyleyerek, çocuğun seslerini duyduğunu, küfürler ve şiddetin de olduğunu söyledi. O kadar etkilenmiş ki ‘geceleri uyuyamıyorum, psikolojim bozuldu’ dedi. Kendisi zaten savcılığa suç duyurusunda bulunmuş. Görüntüleri ben izledim. Bizim görevimiz yargı yerine geçmek değil, her çocuğun mutlu ve sağlıklı büyümesini isteriz. Anne bunları oyun olarak görebilir ancak bu bir çocuğun gelişimi için sağlıklı değil. Dolayısıyla buna sosyal hizmetlerin müdahale etmesi gerekiyor.

Konunun sonuna kadar takipçisi olacağız. Amacımız kimse hakkında haksız bir hüküm kurmak değil, çocuğu korumak. Ailenin iddialarındaki art niyet konusu bizim meselemiz değil. Onlar kişiler arasındaki mesele. Odaklanmamız gereken şey ‘bir çocuk neden bunları yaşıyor?’ ve görüntüleri yayanlar da suçlu. Bu çocuk hayatı boyunca rencide olacak. Akran zorbalığı diye bir gerçek var. Bu çocuk okula gidecek, işe girecek belki sevgilisi olacak. Ömür boyu karşısına çıkacak. Geri planda kalan kişiler arasındaki intikam, kin ve benzeri olaylar bizleri ilgilendiren bir şey değil. Bence bunlar ailenin içini rahatlatması. Biz çocukları kaderin ya da ebeveynlerin kaderine bırakmamalıyız”

Etiketler:

, , , ,