TÜRKİYE 91 ÜLKEYE MUAFİYET SAĞLADI AMA TÜRKLER 6 ÜLKEYE KİMLİKLE GİREBİLİYOR

Avrupa’dan Afrika’ya 91 ülkeye vize muafiyeti tanıyan Türkiye, Bulgaristan’ı da listeye dahil etti. Komşuya pasaportsuz 90 gün Türkiye’de kalma hakkı getirildi. Ancak Bulgaristan’a girişlerde Türklerden vize istenecek olması eleştiri konusu oldu. Norveç’le vize anlaşmasında da benzer tablo oluşunca ‘Türk vatandaşları sadece 6 ülkeye kimlikle girebiliyor. Karşılıklılık ilkesi nerede kaldı’ tartışmaları alevlendi.

BİRKAÇ YIL ÖNCE BİZ ‘UCUZ’ BULGARİSTAN’A KOŞUYORDUK ŞİMDİ ONLAR AKIN EDİYOR

Sınırı açan düzenleme ekonomik dönüşümün de çarpıcı yansıması oldu. Türkler daha birkaç yıl öncesine kadar ucuz tatil ve alışveriş için Bulgaristan’a giderken TL yılbaşından bu yana yüzde 28’den fazla değer kaybedince tablo tersine döndü. Cebine euro koyan komşular Edirne’ye akın ederek bavullarını doldurmaya başladı. Esnafın yüzünü güldüren Bulgarlara jest ‘yeter ki döviz gelsin’ yaklaşımını ortaya koydu.

BULGAR KOMŞUNUN İŞİ KOLAYLAŞTI

Türk Lirası’nda yaşanan tarihi değer kaybı, komşu ülkeleri günü birlik için bile ülkeye akın ettirdi. Özellikle Bulgar vatandaşları Batı Marmara bölgesinden günlük alışverişlerini yapıp yeniden ülkelerine dönüyordu. Şimdi ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzasıyla Bulgar komşuların işi kolaylaştı. Bulgaristan kimlik kartı bulunan kişilerin Türkiye’ye yapacakları turistik veya transit geçişi amaçlı seyahatlere 90 gün süreli vize muafiyeti sağlandı. Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile Bulgaristan vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları turistik ve transit geçiş amaçlı seyahatlere kısmi vize muafiyeti sağlandı. Böylece Avrupa’dan Afrika’ya 91 ülkeye vize muafiyeti tanıyan Türkiye, Bulgaristan’ı da listeye dahil etti. Ancak Bulgaristan’a girişlerde Türklerden vize istenecek olması eleştiri konusu oldu. Norveç’le vize anlaşmasında da benzer tablo oluşunca ‘Türk vatandaşları sadece 6 ülkeye kimlikle girebiliyor. Karşılıklılık ilkesi nerede kaldı’ tartışmaları alevlendi. Erdoğan’ın imzasıyla yayımlanan kararda “Bulgaristan Cumhuriyeti kimlik kartına sahip olan kişilerin Türkiye’ye yapacakları her 180 gün içinde azami 90 gün ikamet süreli turistik amaçlı seyahatlerinde ve transit geçişlerinde vize muafiyeti verileceği belirtildi. Son yayımlanan turizm istatistiklerine göre mayısta Bulgaristan Türkiye’ye en çok ziyaretçi gönderen ülkeler arasında beşinci oldu. Mayıs ayında Türkiye’ye toplam 57 bin 874 Bulgar turist gelmişti. Türk lirasının Bulgar levası karşısında değer kaybetmesi nedeniyle son 1 yılda Bulgarlar Türkiye’ye adeta akın etti. Bulgarların sınır şehri olan Edirne’de alışverişlerini yaptığı görüntüler de son bir yıl içinde medyaya yansıdı. Bugün itibarıyla 1 Bulgar levası 9.30 Türk Lirası seviyesinde bulunuyor. Son 1 yılda TL leva karşısında yaklaşık 80 değer kaybetti.

‘SÜPER GÜÇ OLACAKTIK A101 OLDUK’

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba “Cumhurbaşkanı kararıyla Bulgaristan vatandaşlarına vize muafiyet sağlandı. Bir zamanlar AB’ye vizesiz seyahat diyorlardı. Ne dedilerse tam tersi oldu. Peki, niye bu karar alındı? Cevap basit: 1 Bulgar Levası bugün 9,28 TL. AK Parti, Bulgar Levasını 20 yılda, 60 kuruştan 9,3 TL’ye yükseltti. Bulgarlar sınırdan girip alışveriş yapıp geri dönüyorlardı, bu da yetmemiş olacak ki Bulgar vatandaşlarının Türkiye’ye sadece kimlikle girebilmesini sağlayan bir anlaşma imzalamışlar. Dünyanın süper gücü olacaktık, A101’i olduk. Eskiden, o beğenmedikleri “Eski Türkiye”de diplomasi, mütekabiliyet yani karşılılık esasıyla yapılırdı. Eğer Bulgar vatandaşları pasaportla girebiliyorsa Türk vatandaşları için de bu geçerli olmalıdır. Peki, AKP bunu yapabilir mi, yapamaz. Ülkeyi yol geçen hanına çevirdiler. Göçmenleri şantaj için kullanıyorlar. Şimdi para için Bulgaristan’la bile diplomasiyi yok saydılar. Bugünleri çok kısa zamanda aşacağız. Tekrar ülkeyi liyakat sahibi insanlara teslim edip hem Türk Lirası’nın itibarını düzelteceğiz, hem de enflasyonu düzelteceğiz” dedi.

BULGAR VATANDAŞ: TEK SIKINTIMIZ KAPI SAYISI AZ SAATLERCE BEKLİYORUZ

Edirne’ye alışveriş için gelen Bulgaristan vatandaşlarının sayısı her geçen gün artıyor. Edirne’ye gelen Bulgarlar, gün boyu alışveriş yaparak tüm ihtiyaçlarını karşıladı. Merkez nüfusu 153 bin olan kentte yerel halktan çok alışveriş için gelen turistlerin yoğunluğu dikkat çekti. Bostanpazarı semtinde bulunan dükkanlardan bol bol alışveriş yapan Bulgarlar, adeta birbirleriyle yarıştı. Edirne’ye alışverişe gelen bir Bulgar vatandaşı hem kendilerinin hem de Edirne esnafının mutlu olduğunu söyledi. Bir Bulgar vatandaşı ise “Bulgaristan’a göre Edirne’de fiyatlar daha uygun. Gelişler daha da artacak. Tek sıkıntımız Kapıkule’de peron sayısının az olması, saatlerce bekliyoruz” diye konuştu.

ŞİMDİ DE TEKİRDAĞ’A AKIN ETTİLER

Bulgar turistler Tekirdağ’a da geldi. Tekirdağ merkez Süleymanpaşa ilçesine tur otobüsü ile gelen turistler 1 Bulgar levasının 8 TL’yi geçmesi nedeniyle şehirde alışveriş yaptı. Süleymanpaşa ilçesi Selanik Meydanı’nda tur otobüsünden inen Bulgar turistlere esnaf çeşitli ikramlarda bulundu