Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu’nun (BDDK) aldığı kararlara ilişkin bir rapor hazırladı. Raporda BBDK’nın döviz varlığı olan şirketlerin TL kredi kullanımına sınırlama getirmesiyle ilgili kararın bankacılık sektörünün kredi notu için negatif etki oluşturduğunu belirtti.

BDDK kararıyla ilgili tartışmalar ülke içinde hala sürerken uluslararası kuruluşlar da tartışmaya dahil oldu. Moody’s’in konuyla ilgili hazırladığı raporda, söz konusu kararların bankaların kredi kalitesine zarar vereceği ve yatırımcı güvenini düşüreceği söylendi.

‘EKONOMİK GERÇEKLERE AYKIRI POLİTİKALAR DEVAM EDİYOR’

Raporda Türkiye’deki yetkililerin kur üzerindeki baskıyı azaltmak için çeşitli önlemler aldığını ancak bu önlemlerin etkilerinin git gide azaldığı yazıyor. Ayrıca, alınan önlemlerin, TL’deki asıl değer kaybına neden olan ‘genel ekonomik gerçeklere aykırı politikaların devam ettirilmesine’ cevap verdiği belirtiliyor.

‘BORCU BORÇLA KAPATMAK RİSKİ ARTIRIYOR’

Moody’s raporunda, geçen ay yapılan düzenlemenin bankaların kredi kalitesine zarar vereceği ve yatırımcı güvenini düşüreceği değerlendirmesine yer verildi. Şirketlerin finansman (borcun başka bir borçla kapatılması) riskinin arttığına işaret edilen raporda, bankacılık sektörünün varlık kalitesinde baskıya yol açabileceği ifade edildi.

Raporda, ayrıca BDDK düzenlemesi sonrası şirketlerin döviz varlığının azalmasının, firmaların kurdaki değer kaybına olan direncini azaltabileceği uyarısı yapıldı.

Etiketler:

, ,