İstanbul’unda aralarında bulunduğu 32 kente sarı kodlu uyarıda bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü son dakika hava durumu değerlendirmesine göre bugün yağışların Marmara Bölgesi’nin doğu kesimleri ile Batı Karadeniz’in batısı, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeybatısı ve güneyi ile Akdeniz Bölgesi’nin Toroslar mevkiisinde ve Doğu Karadeniz’de kuvvetli olması bekleniyor.

METEOROLOJİYE GÖRE BUGÜN NERELER YAĞIŞLI OLACAK?

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün, güncel meteorolojik uydu ve radar verileri doğrultusunda yaptığı son değerlendirmelere göre: 21 Haziran Salı günü ülkemizin kuzey ve iç kesimlerinin yer yer çok bulutlu, Marmara Bölgesi’nin doğu kesimleri ile Ege Bölgesi’nin iç kesimleri, İç Anadolu Bölgesi, Karadeniz Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi’nin iç kesimleri ve İskenderun Körfezi çevrelerinde yerel sağanak ve gök gürültülü sağanak yağış, diğer kesimlerinde parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yine meteorolojiye göre sağanak yağışların Marmara Bölgesi’nin doğusu, İç Anadolu Bölgesi’nin kuzeyinde ve Karadeniz’in bir kısmında etkili olması bekleniyor.


Meteoroloji, İstanbul ve Ankara dahil 32 kente sarı kodlu uyarıda bulundu

KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI YAPILAN KENTLER

İstanbul’un Anadolu yakası ve boğaz çevresinde kuvvetli yağışlar beklendiğini açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Yalova, Bursa, Kocaeli, Sakarya, Bilecik, Balıkesir, Bolu, Karabük, Zonguldak, Düzce, Bartın, Kastamonu, Isparta, Konya, Niğde, Kayseri, Osmaniye, Çankırı, Eskişehir, Afyonkarahisar, Antalya, Adana, Kahramanmaraş, Nevşehir, Bayburt, Gümüşhane çevrelerinde 21 Haziran Salı günü sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışların beklendiğini açıkladı. MGM raporlarına göre sağanak yağışların yerel kuvvetli olması bekleniyor. Sağanak yağışlar nedeniyle meydana gelebilecek ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgar ve fırtına oluşabileceği bekleniyor. Olumsuz hava şartlarının ulaşımda aksamalara da neden olacağı belirtilerek vatandaşlar uyarıldı.


21 Haziran Salı günü için beklenen haritalı hava durumu tahmini

SICAKLIKLAR MEVSİM NORMALLARİNDE AMA YAĞIŞLAR KUVVETLİ OLACAK

Hava sıcaklıklarının yurdun iç ve batı kesimlerinde mevsim normallerinde olmasının beklendiğini duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü yurdun doğu kesimlerindeki şehirlerde sıcaklıkların mevsim normallerinin üstünde olmasının beklendiğini ifade etti.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Akdeniz Bölgesi’nin doğu kesimleri ile İç Anadolu Bölgesi ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde rüzgarın hızının saatte 70 kilometreye çıkmasının beklendiğini duyurdu. Meteorolojinin dışında ayrıca AKOM İstanbul için uyarı yaparken Ankara Valiliği de Ankara için uyarı yaptı.