Bugün İstanbul için flaş bir uyarı geldi. 21 Haziran Salı günü İstanbul’da yer yer kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış geçişleri yaşanması beklendiğini açıklayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü hem vatandaşları hem de kentteki yetkilileri tedbirli olması konusunda uyardı. Meteoroloji Genel Müdürlüğü uyarısından sonra Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’da (AFAD) uyardı. Sağanak yağışların etkili olacağı saati veren Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) kent genelinde tedbirli olunmasını istedi.

AKOM’DAN İSTANBUL İÇİN SAĞANAK YAĞIŞ UYARISI

Gün boyu ısınan havanın güneşin batması ile yukarıya doğru yükseleceğini ve bu nedenle de İstanbul genelinde yer yer kuvvetli gök gürültülü sağanak yağış geçişleri yaşanmasının beklendiğini duyuran Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbul için gece yarısından sonra dikkatli olunması gerektiğini açıkladı.

İSTANBUL’DA HAVA SICAKLIKLARI 28 – 30 DERECE ARASINDA OLACAK

Mevcut meteorolojik uydu ve radar verileri doğrultusunda yaptığı değerlendirmeleri paylaşan Afet Koordinasyon Merkezi (AKOM) İstanbul’da hafta sonuna kadar hava sıcaklıklarının 28 ile 30 derece arasında olacağının tahmin edildiğini açıkladı.

MARAMARA BÖLGESİ’NİN DOĞUSUNA DİKKAT

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yağışlı havanın, Marmara Bölgesi’nin doğusu, Karadeniz Bölgesi’nin batı kesimlerinde, Ege Bölgesinin iç kesimlerinde, İç Anadolu Bölgesinin de kuzeybatısı ve güneyindeki kesimler ile Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde yer yer kuvvetli olmasının beklendiğini duyurdu.

SAĞANAK YAĞIŞLAR İSTANBUL DIŞINDA 3 KENTTE ETKİLİ OLACAK

Meteoroloji Genel Müdürlüğü İstanbul Bölge Tahmin ve Erken Uyarı Merkezi’nden yapılan son dakika değerlendirmelerine göre Marmara Bölgesi’nin doğusunda özellikle de İstanbul’un Anadolu yakası ve boğaz çevresinde ayrıca Yalova, Kocaeli, Sakarya kentlerinde etkili olmasının beklendiği sağanak ve gök gürültülü yağışların yerel bazda kuvvetli olması bekleniyor.

İSTANBUL’DAN SONRA ANKARA VALİLİĞİ’DE UYARDI

Ankara Valiliği bugün kent genelinde gök gürültülü sağanak yağışların beklendiğini belirterek vatandaşları sel ve ani su baskınlarına karşı uyardı. Ankara Valiliği yaptığı duyuruda hava durumundan dolayı yaşanacak olumsuzluklara karşı dikkatli olunması gerektiğini belirtti.

Ankara Valiliği’nin Twitter hesabından yaptığı uyarıda Salı günü öğleden sonra kent genelinde sağanak ve gök gürültülü yağışların kuvvetli olmasının beklendiği vurgulandı. Valilikten yapılan duyuruda Ankara’da ani sel, su baskını, yıldırım, yerel dolu yağışı, yağış anında kuvvetli rüzgâr ve fırtına ile ulaşımda aksamalar yaşanabileceği ve bu durumlara karşıda dikkatli ve tedbirli olunması gerektiği ifade edildi.