Hava durumu, özellikle işe ve okula giden vatandaşlar tarafından merak ediliyor. Özelikle Batı Avrupa’da mevsim normallerinin üzerinde seyreden sıcak hava dalgası nedeniyle yüzlerce kişi hayatını kaybederken önümüzdeki hafta yüksek sıcaklıkların ABD’yi de vurması bekleniyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü ve uzmanlar, Türkiye’nin bazı bölgeleri için özellikle 2 Ağustos’ kadar yüksek sıcaklık uyarısı yaptı.

Meteoroloji uzmanları, her yıl temmuz ayının sonu ağustosun ilk haftasına rastlayan ‘çöl sıcakları’ diğer adıyla ‘eyyam-ı bahur’, ‘cehennem sıcakları’ için onlarca il için uyarıda bulundu.

40 DERECENİN ÜZERİNE ÇIKACAK

Yılın en sıcak günlerine halkın “eyyam-ı bahur” adını verdiğini belirten İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, Toros, “Eyyam-ı bahur, en sıcak günler anlamına gelmektedir. Bu dönemlerde Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası’ndaki çöl bölgeleri aşırı ısınıyor. Oralardaki sıcak hava kuzey bölgelere kadar taşınarak ülkemizi de etkiliyor” dedi.

Çöl sıcaklıklarının Türkiye genelinde etkili olacağına dikkati çeken Toros “Sıcaklıklar önümüzdeki bir hafta boyunca Türkiye genelinde etkisini gösterecek. Sıcak günler bölgeden bölgeye değişiyor. Ülkemizin güney kesimleri eyyam-bahur sıcaklıklarını yoğun şekilde hissedecek. Güneyde hava sıcaklıkları yer yer 40 derecenin üzerinde olacak. İstanbul’da sıcaklıkların ortalama 32 dereceye kadar çıkması bekleniyor. Geceleri ise İstanbul’da en düşük sıcaklığın 20 derecenin üzerinde olması tahmin ediliyor. Ankara ve İzmir’de sıcaklıkların 34 derecenin üzerinde olması bekleniyor.” dedi.

“GÜNEŞ ALTINDAKİ YORUCU FAALİYETLERİ ERTELEMELİYİZ”

Meteoroloji Genel Müdürlüğünün uyarılarına dikkat edilmesi gerektiğini vurgulayanToros, özellikle güneş ışınlarının en dik geldiği 10.00-16.00 saatleri arasında güneş ışınlarına maruz kalınmaması tavsiyesinde bulundu.

KUZEY YAĞIŞA TESLİM

Öte yandan yurdun kuzey kesimlerinin parçalı bulutlu, Edirne, Sakarya, Kars, Ardahan çevreleri ile Trabzon, Rize ve Artvin’in iç kesimlerinin yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığı güney ve doğu kesimlerde mevsim normallerinin üzerinde, diğer yerlerde mevsim normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, genellikle kuzeyli, Akdeniz kıyıları ile Güneydoğu Anadolu’da güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette esecek.

İSTANBUL 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

ANKARA 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

İZMİR 5 GÜNLÜK HAVA DURUMU

HAVA KAÇ DERECE? TÜRKİYE GENELİ HAVA DURUMU

Ankara: Az bulutlu ve açık 35°C

İstanbul: Parçalı ve az bulutlu 33°C

İzmir: Az bulutlu ve açık 32°C

Adana: Az bulutlu ve açık 36°C

Antalya: Az bulutlu ve açık 31°C

Samsun: Parçalı ve az bulutlu 30°C

Trabzon: Parçalı ve yer yer çok bulutlu, öğle saatlerinden sonra iç kesimleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 29°C

Erzurum: Parçalı ve az bulutlu, kuzey ilçeleri yerel olmak üzere sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı 33°C

Diyarbakır: Az bulutlu ve açık 42°C

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU TAHMİNİ

31 TEMMUZ PAZAR GÜNÜ

1 AĞUSTOS PAZARTESİ GÜNÜ

2 AĞUSTOS SALI GÜNÜ

3 AĞUSTOS ÇARŞAMBA GÜNÜ

4 AĞUSTOS PERŞEMBE GÜNÜ

5 AĞUSTOS CUMA GÜNÜ