Döviz talebinin artmasıyla birlikte son haftalarda Kapalıçarşı ile serbest piyasa arasındaki fiyat farkı 30 kuruşa kadar yükseldi. ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu akşam saat 21:00’de politika faizini 75 baz puan artıracağına yönelik beklentilerle serbest piyasada bugün 17.89 liraya çıkan dolar, Kapalıçarşı’da ise 18.01 liraya satılmaya başladı.

Serbest piyasada 18.19 liradan satılan euro ise Kapalıçarşı’daki döviz bürolarında 18.27 liraya müşteri buluyor. Aradaki fiyat farkını mercek altına alan Hazine ve Maliye Bakanlığı yetkililerinin dünden beri Tahtakale ve Kapalıçarşı’daki döviz bürolarını sıkı denetime aldığı belirtiliyor.

BAKANLIK MÜŞTERİLERİ MÜŞTERİ KILIĞINDA DENETİM YAPIYOR

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda bakanlığın bazı döviz bürolarından müşteri gibi döviz alıp kimliğini sormayanlara ceza uygulamaya başladığını belirterek, “Fiyatları da sıkı denetlemeye çalışıyorlar ama gizli değil” dedi.

KAPALI ÇARŞIDA KASA KASA DOLAR GİDİYOR

Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Kapalıçarşı’da para trafiğinin çok arttığına dair kendisine gelen bilgi ve fotoğrafları paylaştı. Kasalarla, bavullarla taşınan dövizlerin fotoğraflarını yayınlayan Özcan, serbest piyasaya sıklıkla müdahalenin zararlarına dikkat çekti.