Merkezi ABD’de bulunan teknoloji devi Google, bir süre 10. yıl dönümünü kutladı. Bunun şerefine uygulama mağazasının logosunu yenileyen Google, Play Store için belirlemiş olduğu bazı platform politikalarını da kamuoyuna duyurdu. Bu kapsamda mağaza içinde kulalnıcılara sunulan uygulama ve oyunlarda tam ekran reklamlarla birlikte VPN’ler ile bazı taklit uygulamalar için kısıtlama kararları alındı.

30 Eylül 2022’den itibaren kullanıcılara sunulacak olan yeni platform politilkalarında geliştiriciler oyunun içinde ya da oyunun yüklenmesi sırasında ekranda yer alan tam ekran geçiş reklamlarını artık kullanamayacaklar. Bu yeniliğin yanı sıra 15 saniye içinde kapanmamış olan tam ekran reklamlar da yasaklanacak. Ancak bu yeni kuralların geçerli olabilmesi için uygulamadaki bir kilidi açılmasında izlenen ödüllü reklamlarla uygulamanın kullanılmasına engel olmayan reklamları kapsamı içine almayacak.

Google Play Store’da VPN’lere sınırlama geliyor

Yeni düzenlemelerde VPN’lere de sınırlamalar geleceği öğrenildi. 30 Eylül tarihinden itibaren sadece uygulamaların kendi VPN çözümlerini oluşturmalarına imkan sağlayan VPNService hizmetini kullanmış olan ve aynı zamanda temel işlevi VPN olan uygulamalar izinli olacak. Başka yazılımı taklit ederek uygulama geliştirenler ise Google Play Store’da yasaklı olarak sayılacak.

Tüm zararlı içerikler için de tanımlama yasakçı standart oluşturan şirket, böylelikle Play Store’un hem daha güvenli hem de saygın bir platform olarak kalmasını sağlamış olacak.

Etiketler:

, ,