Ekonomist ve Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, döviz ve altın analizleri dikkatleri üzerine çekerken, katıldığı bir programda kira fiyatları ve kredi kartlarına yapılan düzenlemeleri değerlendirdi. Kredi kartları için patlayacak diyen Geçer, kira fiyatlarına getiriline yüzde 25’lik sınırlama içinse “Kayıt dışı kiralar artacak” dedi.

“KREDİ KARTLARI PATLAYACAK”

Kredi kartlarına ilişkin yapılan düzenlemelerle ilgili değerlendirmelerde bulunan Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, yanlış düzenlemelerden dolayı sosyal statünün artışını ifade etti. Geçer, vatandaşın borçlanarak hayatta kaldığını belirterek, “Kredi kartlarına limitlerin yükseltiliyor olması kredi kartlarının patlamasına neden olacak. Adam hayatını onlar hayatını devam ettiriyor. Borçlana borçlana hayatta kalmaya çalışıyor. Artık hayatta kalamaz hale gelecek. Sosyal statünün boyutunu artırıyorlar. Büyüme ile ilgili bir sıkıntının olacağı kanaatinde değilim. Büyüdükçe her şey pahalılaşıyor ya öyle büyüyoruz. Aynı şeye 5 kat ödeme yapıyoruz. Ben bu şekilde büyümemeyi tercih ederim. Tüketici kredilerinde de bir kısıtlamaya gidilmesi kritik. Orada da piyasa daralmaya devam edecek. Bu şirketleri vuracak. İşsizlik artacak. Tüketim azalacak kredi kartı harcamaları. Bu durumda iflası getirecek. Ekonomik isyana mı getirdiler bilmiyorum. İyice çıkmaza soktular. Bu sosyal patlama demek.” ifadelerini kullandı.

“KAYIT DIŞI KİRA ARTIŞLARI ARTACAK”

Kira artış oranlarına getirilen kısıtlamaya ilişkinse Geçer, yüzde 25 kısıtlamanın kayıt dışı kira durumunu artıracağını belirtti. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin yaşanılan bu süreçten dolayı istifa etmesi gerektiğini ifade eden Geçer, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da Nebati için suç duyurusunda bulunması gerektiğini belirtti. Kira düzenlemesi ile kiracı-ev sahibi arasında yaşanacak usulsüzlüklere değinen şunları kaydetti:

” Yüzde 25 sınırlama getirdi. Adam evimi satıyorum diyecek. Sonra kiracıya güle güle diyecekler. 1 Yıl kira düşük gözükecek. Sonra kira artışları 4 5 kat çıkacak. Aynı evi 20 bin liraya verecek. Bununla ilgili hiçbir düzenleme yok ki. Yüzde 30’da zam yapsa adam buna ikna oluyordu eskiden. Kiracıda belli bir noktada anlaşabiliyordu. Diyorlar ki yüzde 25 sınırı var. Yüzde 25 artırırsa ya beni atacak ya da satacak. Kayıt dışı kira artışları olacak. Kira artışları daha da abaracak. Bu ülkeyi yöneten insanlar bunu nasıl görmez Bunu kimin yapıyorlar Halk için yapmadıkları ortada. Nebati’nin çoktan istifa etmesi gerekirdi. Bu işin özrü olmaz. Fakirden aldığını zengine verdiğini söylediyse istifa etmeli. Cumhurbaşkanı Nebati’ye suç duyurusunda bulunmalı. Küçük yatırımcı çarpıldı dedik. Aralık döneminde. Kim çarptı bu küçük yatırımcıyı.”