‘SESLERİNİ BURADA DUYURAMAYACAKLARSA NEREDE DUYURACAKLAR’

Çin esaretindeki ailelerinden yıllardır haber alamayan Uygur Türkleri son olarak Erdoğan’a sesini duyurmak istedi. Önceki gün Eyüp Sultan Camii önünde Doğu Türkistan bayrağı açmak isteyen 81 yaşındaki Mahmut Tohti Amin’e müdahale edildi. Yere düşen Amin’in kaşı açıldı, parmağı kırıldı. Orantısız müdahale, meydandaki bir kişi tarafından görüntülendi. Muhalefetten “Soydaşlarımıza karşı bu denli vicdansızlık sergilemek de nedir?” tepkileri geldi. “Burada seslerini duyuramayacaklarsa nerede duyuracaklar?” paylaşımlarıyla özür çağrıları yapıldı.

‘BİZİ CAMİYE BİLE SOKMAK İSTEMEDİLER, BUNLAR YAŞANMAMALIYDI’

Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu “Ses vermesen de barışçıl hak arayışımıza engel olma. Kırık gönlümüzü bari sen incitme” konulu basın açıklaması yaptı. Açıklamada “Derde derman olamadınız ama ne olur yüreği yanan insanların ses çıkarmasına, evlatlarını sormasına müsaade edin” denildi. 5 çocuğu ile 15 torununun sesini yıllardır duymadığını söyleyen Amin “31 yıldır vatandaşı olduğum Türkiye’de yaşıyorum. Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmak için gittik bunlar oldu. Camiye bile sokmak istemediler. Bunlar yaşanmamalıydı” dedi.

DERMAN OLAMADINIZ SESİMİZİ KISMAYIN

Erdoğan’a sesini duyurmak isteyen Uygur Türklerine orantısız şekilde müdahale edildi. 81 yaşındaki Mahmut Tohti Amin’in kaşı açıldı, parmağı kırıldı. Kamp mağdurları “Derde derman olamadınız ama ne olur yüreği kor ateş gibi yanan insanların ses çıkarmasına, fotoğraf taşımasına, evlatlarını sormasına müsaade edin” çağrısı yaptı.

Çin’in Uygur Türklerine uyguladığı zulüm ve soykırım aralıksız devam ederken Türkiye’de yaşayan Uygur Türkleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a sesini duyurmak için Eyüp Sultan Camii önünde toplandı. Önceki günkü olayda polis ekipleri ile Doğu Türkistan bayrağı taşıyan 81 yaşındaki Uygur Türkü Mahmut Tohti Amin arasında arbede yaşandı. Bayrağı açmak isteyen Amin’e polis ekipleri müdahale etti. Yere düşen Amin’in kaşı açıldı. O anlar olay esnasında bölgede bulunan bir kişi tarafından görüntülendi.

Çin Toplama Kampı Mağdurları Platformu “Biz Çin’in soykırım mağdurlarıyız, ses vermesen de barışçıl hak arayışımıza engel olma. Kırık gönlümüzü bari sen incitme. Amacımızı zalim Çin’in pençesinden ailemizi kurtarmak” konulu basın açıklaması yaptı. Eyüp Sultan Camii Meydanı’ndaki açıklamada şu ifadeler dile getirildi: “Bizim Doğu Türkistan’daki kardeşlerimiz soykırıma uğruyor. Doğu Türkistanlıların Türkiye’de yaşayan akrabaları kardeşlerinden, annelerinden tam beş yıldır haber alamadılar. Siz bilir misiniz annenizin, evladınızız yaşayıp yaşamadığını bilmeden yaşamanın ne olduğunu? Siz bilir misiniz çocuklarınızdan, torunlarınızdan yıllarca habersiz yaşamanın ne olduğunu? Bu dedemiz evinde oturmak yerine o cuma namazına geldiyse işte bu yüreğindeki ateşi bastıramadığı içindir. İşte bu ateş getirdi bu insanı buraya. Ama ne gördük. Sadece yüreğindeki derdi haykırmak isteyen 81 yaşındaki bir insana reva görülen bu muamele, bizim yüreğimizi derinden yaktı. Derde derman olamadınız ama ne olur yüreği kor ateş gibi yanan insanların ses çıkarmasına, fotoğraf taşımasına, evlatlarını sormasına müsaade edin. En azından bu kadarına müsaade edin. Amcamızın kırılan parmağı ve yarılan başı hepimizindir…”

‘5 EVLADIMI, 15 TORUNUMU YILLARDIR GÖRMEDİM’

Serbestiyet’e konuşan Amin ise şunları söyledi: “Doğu Türkistan’da yaşayan 5 evladım, 15 torunum ve onların da daha görmek nasip olmamış çocukları var. 2016’dan beri hiçbirinin sesini bile duyamadım. Cumhurbaşkanımıza sesimizi duyurmak ve bizlere yardım etmesini istemek için gitmiştik. Polisler “Doğu Türkistan Bayrağı’na izin yok” dediler. Çok üzüldüm. Birden çıkan itiş kakışta yıkıldım, yere düştüm. Elim çok acıyor muhtemelen parmağım kırıldı. Kaşım açıldı. Zaten yüreğimiz yanıyor. Ben 31 yıldır Türkiye’de yaşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Cumhurbaşkanımızdan yardım istemek için gittim, bunlar oldu. Camiye bile sokmak istemediler. Bunlar yaşanmamalıydı.”

‘SESLERİNİ NEREDE DUYURACAKLAR?’

Amin’e yönelik sert müdahalenin ardından sosyal medyada çağrılar yapıldı. Türk Ocakları Genel Başkanı Mehmet Öz “Onlar da insan… Çin’in baskı ve zulmü altındaki akrabalarının akıbetini öğrenmek istiyorlar. Burası Türkiye, mazlumların sığınağı ve bütün Türklerin vatanı. Burada seslerini duyuramayacaklarsa nerede duyuracaklar?” tepkisini gösterdi. Prof. Dr. İlyas Doğan, İçişleri Bakanlığı’na özür dileme çağrısında bulundu. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal “Ey AKP… Üç kuruşluk siyasi hevesleriniz için bayraklaştırdığınız her değerin içini boşaltınız; iddialarınızla sınandınız ve kaybettiniz. Çin’in Doğu Türkistan’da yaşattığı zulümden yüreği kanamayan her kim varsa yüce Türk Milleti’nin vicdan dairesinde değildir” dedi. İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu “Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya. Bu üzücü görüntüleri kahrolarak izledim. Güzelim Türk Yurdu’nu mülteci cennetine, kaçkın sığınağına çevirip mazlum ve garip Doğu Türkistanlı soydaşlarımıza karşı bu denli bir vicdansızlık ve merhametsizlik sergilemek de nedir? Yazık” paylaşımı yaptı. İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu da “Yaşı belli ki 80’nin üzerinde yaşlı bir adamcağız… Sadece Doğu Türkistan’daki yakınlarına destek için bir afiş açmış. Gördüğü muamele adeta ‘kimi kime şikayet ediyorsun’ dedirtecek cinsten” ifadelerini kullandı.