, Kredi Yurtlar Kurumu’ndan (KYK) aldığı öğrenim kredilerini sosyal medyadan paylaşarak gelen yüksek faizlere tepki gösteren öğrencilere ‘Ödemeyin’ çağrısında bulunmuştu. Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan KYK’ya yeşil ışık geldi.

“FAİZLİ KYK BORÇLARINI ÖDEMEYİN”

Geçtiğimiz günlerde sosyal medyada bir kullanıcı, aldığı 41 bin TL’lik öğrenim kredisi için 152 bin 818 TL geri ödeme hesaplandığını paylaşarak, “Lisans eğitimi için aldığım 41 bin TL kredinin geri ödemesi! İstenen bu miktar şaka olmalı” ifadelerini kullanmıştı. CHP lideri, kullanıcının paylaşımını alıntılayarak, “Faizli KYK borçlarını ödemeyin!” yazmıştı. Gençlere seslenen Kılıçdaroğlu, “Faizli KYK borçlarını ödemeyin! Bir sene içinde iktidara geliyoruz; sözünü verdiğim gibi, sizden sadece ana para talep edilecek, o da iş bulduğunuzda” ifadelerini kullanmıştı.

“GENÇLERİMİZİ FAİZE KURBAN ETMEYİZ”

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Saraçhane’de düzenlenen 15 Temmuz anmasında KYK ile ilgili açıklamalarda bulundu. Erdoğan, “KYK’lılara faiz yükü bindiriyormuşuz. Allah nasip ederse bu konuyla ilgili açıklamayı Kabine toplantımızdan sonra yapacağız. Biz gençlerimizi faize kurban etmeyiz. Enflasyona da kurban etmeyiz. Milletimizin sıkıntılarını da en iyi biz biliyoruz Bay Kemal. Harcı biz kaldırdık.” diye konuştu.

Etiketler:

, ,