Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer, GES’in açıklanmasıyla hareketlenen dolar ve altın kuru için kritik açıklamalarda bulundu. GES ile vatandaştan para toplanmaya çalışıldığını ifade eden Geçer, kur şoklarına da hazırlıklı olunması gerektiğini söyledi. Döviz bozdurup kağıt dağıtacaklar diyen Geçer, ‘Dikkatli olun’ uyarısında bulundu.

KUR ŞOKLARINA HAZIR OLUN

Kur şoklarına emin adımlarla gidildiğini ifade eden Geçeri, GES ilişkinse Merkez Bankası’nın kasasında para kalmadığını ve vatandaşı TL ile borçlandırmaya çalıştıkları söyledi. GES’i kupon ödemeli senet olarak değerlendiren Geçer, vatandaşa döviz karşılığında kağıt dağıtacaklarını belirti. Geçer, elinde dolar olanlar içinse, “Cebinizde 1 dolar var mı? Merkez Bankası’ndan daha çok döviz rezervine sahipsiniz. 1 doları olan Merkez Bankası’ndan daha zengin” diye konuştu.

“PARAYI VATANDAŞTAN TOPLAMAYA ÇALIŞIYORLAR”

GES’i örnek üzerinden anlatan geçer şunları kaydetti:

“100 dolarını götürüyorsunuz. 100 dolar şu anki kurla 1715 lira. Bunun karşılığında 70 faiz verecekler. Yani 3 aylık faiz. Enflasyon rakamının üzerine yüzde 16 faiz koyacaklar ve yüzde 86 verecekler. Bu yöntemler herkesin koşa koşa gideceğini sanıyorlar. Bir kere yabancı böyle bir faiz ortamına girmez. Bu kırılganlığın dibi. Ekonomi çortladı. Bir yerden para bulamıyor. Vatandaştan toplamaya başladılar. Herkes dövizini bozdurunca dolar düşecek. Aslına kafa buydu.”

“BU RESMİ BİR İFLAS İTİRAFIDIR”

Açıklanan GES’in resmi bir iflas itirafı olduğunu kaydeden Geçer, “Bu sistemin çöktüğünün itirafıdır. Bende kur patlasın istemiyorum. Mümkün oldukça bu saatten sonra dikkatli oldun” ifadelerini kullandı.

Piyasa için “İlginç şeyler oldu” diyen Geçer, GES’in duyurusundan sonra doların 16, 80 seviyesinde düştüğünü ve hemen sonrasında tekrardan 17, 30’ü gördüğünü söyledi. Süper Bono iddiaları için GES’i gösterdi. Merkez Bankası’nın kasasında para kalmadığın ifade eden Geçer, “TL ile vatandaştan para toplanmaya” başlandı dedi.

Etiketler:

, , , ,