Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın akaryakıt fiyatlarıyla ilgili yaptığı açıklamaya KARAR yazarı ekonomist Oğuz Demir’den tepki geldi. Demir, “Döviz artmasaydı bugün 1-12 TL’ye mazot alınırdı.” dedi.

ERDOĞAN: HAM PETROL FİYATLARINDAKİ YÜKSELİŞTEN VE KURDAKİ ARTIŞTAN ETKİLENİYORUZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün AK Parti grup toplantısında yaptığı konuşmasında yakıt fiyatlarının sadece Türkiye’yi değil tüm dünyayı etkilediğini belirtmiş “Pompa fiyatlarında ortaya çıkan rakamlar gerçekten rahatsız edici düzeydedir. Petrol tüketiminin çok büyük bölümünü ithalat ile karşılayan bir ülke olarak hem ham petrol fiyatlarındaki yükselişten hem de kurdaki artıştan anında etkileniyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

“KURU TUTABİLSELERDİ 10-12 TL’YE MAZOT ALIRDIK”

Erdoğan’ın açıklamalarının ardından Oğuz Demir, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada Erdoğan’a tepki gösterdi.

Demir, “Eğer kuru tutabilselerdi ve bugün de ÖTV ve KDV’den feragat edilebilseydi 30 TL’lik mazot yerine çiftçiye/nakliyeciye 10-12 TL’ye mazot verebiliyorduk. Bu da çok daha ucuz market rafı, pazar alışverişi demek olacaktı. Ama olmadı. Tablo da burada. Döviz artmasa ve petrol fiyatındaki artış ve ÖTV/KDV uygulansa fiyatlar tablodaki gibi olacaktı. Anlayacağınız dövizdeki artışın maliyetini litre başına benzinde 12, motorinde 13 TL olarak ödüyoruz. Döviz ne uğruna böyle arttı? Onu da arttırana sorun artık..

Etiketler: