Türkiye’de Kovid-19 ile mücadelenin beraberinde getirdiği kapanma tedbirleri ile başlayarak, İstanbul Sözleşmesi’nin feshi ile devam eden süreçte aile içi ve kadına yönelik şiddette artış yaşandı. Hükümet tarafından her ne kadar iç hukukun ‘kadına yönelik şiddetle mücadelede yeterli’ olduğu ifade edilse de bu süre zarfında kadın cinayetlerinin de önüne geçilemedi.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre, Türkiye’de 2021 yılında 280 kadın öldürüldü, 217 kadın ise şüpheli şekilde ölü bulundu. 2022 yılının ilk altı ayında da erkekler tarafından 31 kadın öldürülürken, 22 kadın şüpheli şekilde ölü bulundu.

CHP KONUYU MECLİS’E TAŞIDI

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, şiddet gören kadınların başvurularının adli mercilere yansımasını Meclis gündemine taşıdı. Türkiye’de illere göre, şiddet gördüğü gerekçesiyle yetkili mercilere başvuruda bulunan kadın sayısını İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya soran Tanrıkulu, başvurular karşısında yapılan işlemlerin ne olduğunun da cevaplandırılmasını istedi.


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu

DÖRT YILDA GELEN İHBAR SAYISI 355 BİN 366

İçişleri Bakanı Soylu, ‘yetkili makamlara’ yapılan şiddet başvurularını soran Tanrıkulu’na, 24 Mart 2018 tarihinde hayata geçirilen KADES (Kadın Acil Destek İhbar Sistemi) uygulamasına gelen ihbar sayıları üzerinden cevap verdi.

Kadın Acil Destek Uygulaması’nın, 5 Nisan itibariyle 3 milyon 478 bin 641 kişi tarafından cep telefonlarına indirilerek kullanılmaya başlandığına vurgu yapan Soylu, 4 yılda 355 bin 366 kadının da şiddet ihbarında bulunduğunu açıkladı. Bakan Soylu’nun açıkladığı veriler günde yaklaşık 243 kadının şiddet ihbarında bulunduğunu ortaya koyuyor.

Sivil toplum kuruluşları ise okuma yazması olmayan ve köylerde yaşanan olayların da eklenmesiyle şiddet mağduru kadın sayısının daha fazla olabileceğini belirtiyor.

Etiketler:

, ,