‘NASILSA HAPSE GİRMEM’ DİYE DÜŞÜNÜYOR, SUÇ İŞLEMEYİ SÜRDÜRÜYOR

Kocaeli ve İzmir’de kamyondan çıkan mülteci görüntüleri tartışmaları alevlendirdi. Hassas meselede sağlıklı bir göç politikasının bulunmaması en önemli eksik olarak öne çıkarken ‘doğru teşhis’ ihtiyacına katkı Meclis’ten geldi. Van’da bir yıldır incelemede bulunan TBMM Göç Alt Komisyonu taslak raporunu tamamladı. Cezaların caydırıcı olmamasının göçmen kaçakçılığındaki artışın en önemli nedeni olduğu vurgulandı.

ALTI KEZ İŞLEM YAPILDI SERBEST KALDI, YEDİNCİDE 17 KİŞİ CAN VERDİ

Van Özalp’te 17 göçmenin ölümüyle sonuçlanan facia örnek gösterildi. 13 kişilik araca 67 kişi bindiren insan taciri hakkında daha önce altı kez işlem yapıldığı ancak 2019’daki kazaya kadar cezaevine girmediği belirtildi. Raporda, İran’ın geçişleri engellemede esnek davrandığı kaydedildi. Organizatörlerin sosyal medyadan algıya dönük paylaşımlar yaparak yeni yaşam umudu içindeki insanları kolayca kandırabildiği de belirtildi.KAÇAK GÖÇÜN SEBEBİ KAÇAKÇIYA CEZASIZLIK

Son dönemde artan kaçak girişler nedeniyle sığınmacı konusu Türkiye’nin ana gündem maddesi haline gelirken TBMM Göç ve Uyum Alt Komisyonu taslak raporunu tamamladı. Raporda, göçmen kaçakçılığının artışındaki en büyük sebeplerin başında ‘cezaların caydırıcı olmaması’ gösterildi. Van’ın Özalp ilçesinde 2019’da 17 kişinin yaşamını yitirdiği kaçakçılık olayı hatırlatıldı. Faciada hayatını kaybeden organizatör hakkında daha önce 6 kez işlem yapıldığı, ancak söz konusu kaçakçının cezaevine girmediği vurgulandı.

Sığınmacı meselesi Türkiye’nin en önemli sorunlarından biri olamaya devam ederken son dönemde sık sık meydana gelen kaçak göçmen görüntüleri, kaçak göçmen tartışmalarını yeniden alevlendirdi. Mülteci konusu siyasetin ana gündem maddesi haline gelirken Van’da bir yıldır incelemede bulunan TBMM Göç Alt Komisyonu, taslak raporunu tamamladı. Göçmen kaçakçılığıyla ilgili çarpıcı tespitlere yer verilen raporda, cezaların caydırıcı olmadığı ve kaçakçıların defalarca aynı suçu işlediğine dikkat çekildi. TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na sunulan rapora göre, 2021 yılı boyunca Van’da 13 bin 772 düzensiz göçmen tespit edilirken bu göçmenlerin yüzde 81’ini Afganistan’dan gelenler oluşturdu.

DW Türkçe’den Eray Görgülü’nün haberine göre, Komisyon tarafından yapılan incelemelerde Afganların yaklaşık bir ay önce yola çıktığı, benzer güzergahları kullanarak Türkiye’ye geldiği ve 13 ila 40 gün süren yolculuktan sonra Türkiye’ye vardıkları anlaşıldı. Türkiye’ye İran üzerinden gelen düzensiz göçmenlerin bu ülkede kaçakçılar ile kişi başı bin ile bin 500 dolar arasında değişen ücretlerle anlaştıkları tespit edildi. Raporda göçmen kaçakçılığının artışına yönelik sebepler ise şöyle sıralandı: “İran devletinin göçmenlerin ülkemize girişlerini engellemede esnek davranması, organizatörlerin özellikle Facebook ve Instagram gibi sosyal sitelerden, ciddi algı operasyonları ile Afganistan ve Pakistan gibi ülkelerde kolaylıkla ikna edebildikleri potansiyel göçmenlerin çok fazla olması. Göçmen kaçakçılığı suçunun katalog suçlar arasına alınarak cezasının artırılmasına rağmen, halen organizatörlere uygulanan cezaların caydırıcılığının düşük olduğu kanaati.”

Raporda yetersiz kaldığı vurgulanan cezalarla ilgili önemli bir tespite de yer verildi. Suça karışan kişilerin tutuklanmayacakları ve ceza almayacakları yönünde düşünceye sahip oldukları ifade edilerek, savcılık aşamasında tutuklanan kişilerin dava sonuçlanıncaya kadar adli kontrol şartı ile serbest bırakıldığı ifade edildi. Bu kişilerin davaların uzun sürmesi nedeniyle kaçakçılığa devam ettikleri kaydedilirken, 2019 yılında yaşanan bir trafik kazasında yaşamını yitiren bir organizatör de örnek olarak gösterildi. Van’ın Özalp ilçesinde 13 kişinin sığabileceği bir araca 67 kişinin bindirildiği ve yaşanan trafik kazası sonrasında 17 kişinin yaşamını yitirdiği hatırlatıldı. Kazada yaşamını yitirenler arasında organizatörün de bulunduğu ve bu kişinin daha önce hakkında defalarca göçmen kaçakçılığından işlem yapılmış olmasına rağmen tutuklanmadığı ve aynı faaliyetlere devam ettiği vurgulandı. Raporda, son günlerde kamuoyunda tartışılan ve sadece erkek düzensiz göçmenlerin Türkiye’ye giriş yaptığı eleştirilerine de yanıt verilerek şu ifadeye yer verildi: “Şu an Afganistan’dan ülkemize gelen düzensiz göçmenlerin çoğunluğu, Afganistan’da seküler yaşam tarzı süren, sosyal statüsü yüksek ailelerdendir. Bu açıdan, yaratılmaya çalışan, gelenlerin çoğunun genç yaştaki Afgan erkekler olduğu algısı gerçeği yansıtmamaktadır.”

MAHALLEDEKİ SIĞINMACI ORANINA YÜZDE 20 SINIRI

Ankara’da Göç İdaresi Başkanlığı Göç Bilgilendirme Toplantısı’nda konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, geri gönderilecek kaçak göçmenlerin sayısının şu an 25 bin olduğunu söyledi. Yabancılara ilişkin getirilen yeni ikamet yasağıyla ilgili de konuşan Soylu “Ülkemizde yabancıların belirli bölgelerde yoğunlaşmasının önlenmesi amacıyla yabancı sayısının toplam kişi sayısına oranının yüzde 25’i geçtiği toplam 781 mahalle tüm yabancılar için ikamete kapatılmıştı. 1 Temmuz 2022 tarihinden olan oranın yüzde 20 olarak uygulanması sağlanacaktır. Böylelikle yaklaşık 1200 mahalle ikamete kapatılmış olacaktır” dedi. Soylu, Ramazan Bayramı gibi Kurban Bayramı’nda da Suriyeliler için bayram izni uygulaması olmayacağını duyurdu.

Etiketler:

, , , ,