Rusya’nın 24 Şubat’ta Ukrayna’ya başlattığı işgal girişimi sonrasında Ukrayna’nın, Karadeniz limanlarında bulunan birçok yük gemisi ülkeden çıkış yapamadı.

Ukrayna tahılının sevkiyatında yaşanan aksaklıklar nedeniyle küresel gıda krizinin zirveye ulaşması sonrasında Türkiye ve Birleşmiş Milletler’in de (BM) katılımıyla taraflar, sorunun çözümü İstanbul’da bir araya geldi.

Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla sevkine ilişkin Türkiye, Rusya, Ukrayna askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler (BM) heyetinin İstanbul’daki toplantısı 1,5 saat sürdü.

Milli Savunma Bakanlığından kritik zirve hakkında yapılan açıklamada “Ukrayna limanlarında bekleyen tahıl ve gıda maddelerinin deniz yoluyla emniyetle sevkine ilişkin Türkiye, Rusya Federasyonu ve Ukrayna savunma bakanlıkları askeri heyetleri ile Birleşmiş Milletler heyeti arasında Kalender Kasrı’nda gerçekleşen dörtlü toplantı sona erdi.” ifadelerine yer verildi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar dün yaptığı açıklamada, Ukrayna limanlarında bekleyen tahılın uluslararası piyasalara deniz yolu ile sevkine ilişkin bugün İstanbul’da görüşmelerin yapılacağını açıklamıştı.

Bakan Akar, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ‘gıda krizi’nin çözümüne yönelik gerçekleştirdiği diplomatik çalışmalar ve direktifleri kapsamında sürdürdükleri görüşmelerin olumlu geliştiğini belirtti.

RUSYA’DAN AÇIKLAMA

Diğer yandan Rusya Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, İstanbul’da tahıl koridoru görüşmelerinin yapılacağı duyurarak, “Türk ve Rus heyetlerinin öncülüğündeki görüşmelerde BM ve Ukrayna temsilcileri de olacak.” açıklamasında bulunmuştu.

Etiketler:

, , ,