İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü Dolandırıcılık Büro Amirliği ekipleri, internet üzerinden yetkili servis ilanı vererek dolandırıcılık yapan şebeke üyelerini takibe aldı. Şüphelilerin, kendilerini arayanların evine “tamir yapmak” için gittiği, televizyon, buzdolabı ve çamaşır makinelerini “Motoru yanmış”, “Ana kart arıza yapmış” gibi bahanelerle alıp götürdüğü belirlendi. Şüphelilerin, ayrıca tamir parası olarak 3 bin lira ile 7 bin lira arasında ücret aldıkları ortaya çıktı.

11 KİŞİYİ DOLANDIRDILAR

Haftalar geçmesine rağmen tamir bahanesiyle aldıkları beyaz eşyaları geri getirmeyen, aldıkları paraları da iade etmeyen şüphelilerin bir süre sonra mağdurların telefon numaralarını da engellediği tespit edildi. Bu yöntemle 11 kişiyi dolandıran şüpheliler, yaklaşık 3 ay süren teknik ve fiziki takibin ardından düzenlenen operasyon yakalandı. Özel harekat polislerinin de destek verdiği operasyonda 6 şüpheli gözaltına alındı.

‘5 BİN LİRA ÖDEDİM’

Mağdurlardan Erdal Tavşan “Televizyonum bozulmuştu. İnternet’ten yetkili servis telefonu bulup aradım. Bir gün sonra geldiler. Televizyonu tamir edeceklerini söyleyerek aldılar. Ayrıca 7 bin lira olan tamir parasının 5 bin lirasını da onlara verdim. Ancak haftalarca beni oyaladılar. Ne paramı ne de televizyonumu geri verdiler. Daha sonrada ortadan kayboldular” dedi

Şüpheliler emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edildi. Öte yandan şebeke üyesi olduğu öğrenilen 1 şüphelinin de daha önce yakalanarak tutuklandığı öğrenildi.

Etiketler:

, ,