FED’in faiz kararından sonra katıldığı bir televizyon programında soruları yanıtlayan Piyasa Uzmanı İslam Memiş, korku ile satış yapanların zarar edeceğine dikkat çekti. Piyasalardaki belirsiz sürecin bittiğini ifade eden Memiş, 2023 yılında ciddi risklerin yaşanacağının da altını çizdi.

EKONOMİLERDE CİDDİ RİSKLER YOLDA

“FED 28 yıl aradan sonra 75 baz puan artırmasıyla herkes önünü gördü. Çünkü piyasalarda belirsizlik vardı. Şu an emtialarda satışlar var. Tekrar bir bozulma beklemiyorum. 50-75 baz puan faiz artırımlarına devam edecek. Bütün Merkez Bankalarında bu olacak. Mart ayında başlandı faiz artırımı. Mevsimsel etkilerden sonra enflasyon düşüşlerine devam etmese resesyon başlar. Bundan sonraki süreçlerde dünyanın kolay bir süreçte olmayacağını gösterdi. 2023 yılında ters bir rüzgar görebiliriz. Piyasa ayarları bozulmuş durumda. Faiz indirimleri gelirse piyasalar için şaşırtıcı olmaz. 2023 yılı dünya ekonomilerinde ciddi bir risk yaratıyor. Harcamalarınızı azaltın mesajı veriliyor. Bir makas değişikliği olabilir”

“ENFLASYON BİLEREK YÜKSELTİLİYOR” İDDİASI

“Bu taktiksel bir durum. 2020-2021 yılındaki politikalar enflasyonun patlamasına neden oldu. Bir gün itiraf edecekler, “Biz enflasyonun yükselmesine bilerek karar verdik.” Bundan sonra TCMB’nın faiz kararına döndük. Gözler Merkez Bankası’na çevrildi. Eğer faiz indirirse söyleyecek çok bir şey yok. 17,30 liradan 17,80 seviyeleri risk olarak duruyor. Aşağı yönlü bir trend olursa 17 aşağısında rakamlar mümkün olabilir. Bence Merkez Bankası’nın faiz kararı Fed’ten önemli. Açıklanan bütün enstrümanlar enflasyon üzerinde olmalı. GES çok kabul görmedi. Aslında vatandaş tarafından çok anlaşılmadı. Getirisi az. Yeni paketin geniş olmasını umut ederim. Şu an dolardaki kura baktığımızda bir an önce açıklanması gerek. Direnç arttıkça enflasyon daha da yükselecek.”

KORKU SATIŞI YAPMAYIN UYARISI!

Yatırımcıların panik yaparak satış yapmamaları için uyaran Memiş, uzun vadeli yatırımcıların ise kazanacağını belirtti.

Etiketler:

, ,