Küresel dünyada etkisini artıran enflasyon karşısında dola birikimi yapan yatırımcı dolara yapılan müdahalelerden dolayı panik satışlara başladı. Aylardır iniş-çıkış yapan dolar tekrardan yükseliş tredinine geçti. Piyasa Uzmanı İslam Memiş ise Eylül ayında yeni atakların olacağını ifade ederken doların çıkacağı seviyeyi verdi.

“DOLAR ENFLASYONA KARŞI KORUMAZ”

Doların diğer para birimleri karşısındaki değer artışında ilişkin değerlendirme yapan İslam Memiş, Türkiye’de yaşanan enflasyon karşısında korumasız olduğunu ifade etti. Dolar almak isteyenler için 17 seviyelerin alım için doğru olmadığını belirten Memiş, 20 liranın üstünde bir dolarla karşılaşılacağının da altını çizdi.

“DOLAR YATIRIM ARACI DEĞİL”

Doların yatırım aracı olmadığını söyleyen Memiş, “Küresel dünyada doların değer artış süreci var. Türkiye’de yüzde 80’e yakın enflasyon var. Rezervler azalmaya devam ediyor. Doların rezerv para olmadığını ifade ettim. Dolar bir yatırım aracı değildir. Enflasyona karşı sizi korumaz. 17-18 aralığından dolar alınmaz. Bu 19, 20, 21 lira olmayacağı anlamına gelmiyor. Dolar eylül itibarıyla yeni ataklar gerçekleştirebilir hatta 20 liranın üzerini görebilir. Bu, bugün ben dolar alacağım, kazanacağım anlamına gelmiyor. Geçen yıldan elinde dolar varsa, Euro/Dolar paritesi, altın ve gümüşün ons fiyatı dip seviyelerde.” ifadelerini kullandı.

Etiketler:

,