TÜİK verilerine göre Haziran ayında enflasyon oranı yüzde 4,95 artarken, yıllık bazda yüzde 78,62’e ulaştı. Eylül ayında açıklanan Orta Vadeli Program’daki dolar kuru ve enflasyon hedefini 6 ayda tutturamayan iktidar, “2023 sonrasında Türkiye’yi bu krizden çıkarabileceğini” vaat etse de çarşı pazar yangın yeri.

Gıda fiyatları, yılın ilk yedi aylık döneminde yüzde 85,3, son bir yıllık dönemde de yüzde 175,9 oranında yükseldi. Geçen yıl 100 liraya alınabilen aynı ürünlerden oluşmuş bir gıda sepeti için bu yıl temmuz ayında 275,9 lira ödendi.

Ipsos’un yaptığı son iki araştırma Türk halkının ekonomiye olan güveninin çok düşük seviyelerde olduğunu gösterdi.

‘EKONOMİ KÖTÜ’ DİYENLERİN ORANI YÜZDE 86

Araştırmaya katılan katılımcıların yüzde 86’sı “Ülkenizde ekonominin durumunu nasıl değerlendiriyorsunuz” sorusuna “kötü” yanıtını verirken, “iyi” yanıtını verenlerin oranı yüzde 14’te kaldı.

Sözcü’de yer alan habere göre Ipsos, araştırmanın bilgi notunda bunun Türkiye için araştırmanın yapılmaya başladığı 2012 yılından beri ortaya çıkan en düşük skor olduğunun altını çizdi.

FAKİRLİK ENDİŞESİNİN EN YOĞUN OLDUĞU ÜLKE TÜRKİYE

Türkiye’de temmuz itibarıyla yaklaşık iki kişiden biri fakirlik endişesi yaşıyor. 27 ülke vatandaşlarına ülkelerindeki en önemli sorunların sorulduğu araştırmada, fakirlik ve sosyal eşitsizlik konusunda Türkiye’de son 1 ayda endişe düzeyi 7 puan ile rekor seviyede arttı.

Yüzde 46’lık skorla Global ortalamada fakirlik endişesi yüzde 33.

Etiketler:

,