Suriyeli sığınmacıların, nüfus oranıyla karşılaştırıldığında büyükşehirler içinde birinci sırada olan Hatay’ın belediye başkanı Lütfü Savaş, sığınmacıların gelişinde yapılmayan planlamanın onlar Türkiye’den giderken yapılması gerektiğini söyledi. Reuters ajansının sorularını yanıtlayan Savaş, Hatay’daki geçici koruma kapsamındaki kayıtlı Suriyelilerin sayısının 433 bin 124 olduğunu belirterek “Gelirken bir planlama yapılmadı bari gönderirken planlama yapalım. Bir seçim malzemesine dönüşmeye başlıyor bu konu; söz konusu insan kimse bu şartlar altında yaşamayı tercih etmez. ‘Otobüslere bindirelim gönderelim’ gerçekçi çözümler değil, olmayacak vaatlerde bulunmanın bize faydası yok” dedi.

‘PARTİ DEĞİL DEVLET POLİTİKASI OLMALI’

CHP ve İYİ Parti’nin içinde yer aldığı ‘altılı masa’yı Türkiye’de demokrasi adına çok önemsediğini ve Suriye konusunda liderlerin bir araya gelmesi gerektiğini kaydeden Savaş, şöyle devam etti: “Bu konuda da muhalefetiyle iktidarıyla çözüm aranmalı, kendi bekamız ve çocuklarımızın geleceği için, böylesine milli bir meselede liderler bir araya gelmeli. Bu bir devlet politikası olmalı, bir parti politikası değil. Artık uluslararası hukukun koruyuculuğunda ülkelerine dönmeleri gerekiyor.”

‘DİN KARDEŞLERİMİZLE NEDEN KÜSÜZ?’

Savaş, Türkiye’nin sorunlar yaşadığı İsrail, BAE, Ermenistan, Suudi Arabistan ve Mısır gibi ülkelerle barış ya da barış çabası içinde olduğunu kaydederek, şöyle konuştu: “Kendi din kardeşlerimizle neden küsüz?. Barış ortamıyla birlikte orada güvenlik sağlanırsa, bu insanlara yaşayabilecekleri bir altyapı oluşturulursa ülkelerine döneceklerdir. AB, BM yardım ediyor. O fonlar orada harcansın üç-dört sene. Altyapıları yapılsın insanlara orada çalışabilecekleri oturabilecekleri mekanlar yapılırsa bir kısmı dönmek ister.”

‘HÜKÜMET BARIŞ İÇİN ÇABA HARCAMALI’

Savaş, konuya ideolojik ya da partizanca değil tamamen insani baktığını belirterek “Burada Türkiye Cumhuriyeti olarak hükümetin de barış için bir çaba sarf etmesi lazım” dedi. Mevcut ortamda Hatay’da birçok gerekçeyle ekonomik sorunların gittikçe arttığını belirterek, şöyle konuştu: “Biz Suriye’ye günde 250 TIR ihracat yapardık. Basra Körfezi’ne kadar bunu gönderirdik… İhracat durunca şu anda sadece 25 günde bir Basra Körfezine ro-ro seferleriyle 100 konteyner gönderiliyor ortalama… Bu şartlarda elbette çözüm arıyoruz.”

’12 YIL SONRA SURİYELİ BAŞKAN’

Savaş sığınmacılarla ilgili marttaki çıkışında, kentte dünyaya gelen her dört bebekten üçünün Suriyeli olduğunu belirterek “Önlem alınmaması halinde 12 yıl sonra Hatay Suriyeli bir başkana teslim edilecek” demişti. “Suriyelilere vatandaşlık, seçme ve seçilme hakkı verilmesi büyük hata oldu. Böyle giderse biz azınlığa düşeceğiz. (…) Toprak almaları yasak ama Türk ortakları üzerinden ara senediyle sürekli toprak alıyorlar. Uyarıyorum, Hatay gidiyor” diye uyarmıştı.

Etiketler:

, , , ,