İnternet kullanımı artık günümüzün vazgeçilmezleri arasında. Artık günümüzde çoğu kişi işlerini internet üzerinden gerçekleştiriyor. Sosyal medya olsun, iş hayatı olsun her alanda internet kullanmak zorunda kalıyoruz.

İnternet kullanımı bu kadar artınca çoğu kişinin bulunduğu mekanlarda artık Wifi bulundurmaya başladı. Bazı durumlarda ise internet bulamayan kişiler komşularının internetine ihtiyaç duyabiliyor. Peki komşusundan en çok Wifi şifresi alan ülkeler hangisi? Türkiye internet kullanımı açısından kaçıncı sırada? İşte detaylar…

DÜNYADA EN ÇOK KOMŞULARINDAN WİFİ ŞİFRESİ ALAN ÜLKELER HANGİSİ?

Yabancı araştırma ve analiz şirketi Statista, hangi ülkelerin komşularından en çok Wifi şifresi aldığını gösteren yeni bir tablo yayımladı. Yayınlanan tabloda birçok gelişmiş ülke yer alırken Türkiye’nin sırası dikkat çekti.

ZİRVEDE HOLLANDA BULUNUYOR

Statista’nın yayınladığı tabloya göre en çok Wifi şifresi alan ülke Hollanda oldu. Hollandalı katılımcıların yüzde 16’sı, komşusunun Wifi’sini düzenli olarak kullandıklarını belirtti. Bu oran, diğer ülkelerde görülen yüzdenin ise iki katından fazla.

Söz konusu listede Almanya ve Avusturya, Wifi paylaşımında ikinci sırada yer aldı. Yüzde 7’lik orana sahip ülkelerde, internete erişmek isteyen kullanıcı sayısı Hollanda’nın epey altında.

İNTERNET HIZLARINA GÖRE PAYLAŞIMCILAR

Dikkat ve ilginç gelen konu ise Hollanda’nın yüksek hızlı genişbant erişiminin çok az olması. Yani Wifi şifresini paylaşan ev sahipleri, komşusunun da bağlanmasıyla kendi internet hızından epey feragat etmiş oluyor.

LİSTEDE TÜRKİYE YER ALMADI

Öte yandan listede Fransa ve Almanya’da birbirini yakından takip ediyor. Komşunun Wifi’sini en az alan ülkeler ise Birleşik Krallık ve Çin oldu. Her iki ülkenin katılımcılarından sadece yüzde 2’si komşu Wifi’den faydalandığını söylüyor.