Selcoin, dolar altına yapılan müdahalelerin gram altını da etkileyeceğini ifade etti. Yükselen enflasyondan dolayı Ekim-Eylül aylarına kadar iğne operasyonlarının olacağını belirten Selocin, bu müdahaleler sonucunda gram altında oluşacak seviyeyi de açıkladı.

KÖKLÜ REFORLAR MI GELİYOR?

Ekonomilerde iflaslara dikkat çeken Selcon, yeni reformların şart olduğunu belirtti. Sri Lanka’da yaşanan sorunları örnek gösteren Selcoin “İflaslar dalgası başladı. Geçim sorunlarından dolayı insanların eylemler protestolar yapacağını söylemiştim. İlk olarak Sri Lanka’da başladı. Enflasyon tüm dünya için büyük problem. Atamamız gereken adımlarımız var ama atılmıyor. Bu süreci daha küçük hasarlara atlatabiliriz. Ama köklü reformlar gerekiyor. Merkez Bankaları faiz artışına girdi. Onlar faiz artırarak pandemi döneminde bastıkları paraları geri çektiler. Bu da TL’nin diğer paralar karşısındaki değersizliği gösteriyor. Döviz yükselmiyor biz değer kaybediyoruz.” diye konuştu.

DOLAR GRAM ALTINI DA ETKİLİYOR

“Dolar/TL’ye iğneler yapılacak. Bu gerçekleşti. Dolara balyoz gelmeden pik hareket yaratmak isteyecekler. Doların yapacağı hareket gram altın tarafını ilgilendiriyor. Doların yukarı yukarı görünüyor. 1000 TL seviyesini koruyan bir gram altın var. 1400 TL’yi bekliyoruz. Gram altında kar seviyesi 1400 TL. 1000 TL’de tutunmasının nedeni ons altın. Ons altının yukarı doğru iteleneceği bir haber olacak. 1833 seviyesine mum attı. 1865 4 saatlik sürede küçük kırılımlar gösterdi.”

EYLÜL-EKİM AYLARINA DİKKAT

“Dünyada enflasyon ve iflas dalgalarında gram altın ve gram gümüş güvenli liman olmaya devam edecek. Gelişmekte olan ülkelerde ise dolar, Euro, Sterlin gibi para birimleri yükselişlerine devam edecektir. Pik seviye ise yaz dönemi ve yaz çıkışı. Gelişmekte olan ülkeler yıl sonunu en iyi kapatmak için Eylül-Ekim aylarında müdahaleler yapacaklar. Yani son kurşunlarını o dönem sıkmak isteyecekler”

Etiketler:

, ,