Gram altın ons altına oranla tarihin en büyük seviyelerine ulaşırken, 2022 yılı başından bu yana 700 lira seviyelerinden 1030 seviyelerine tırmandı. Gram altındaki yükselişin kalıcılığı sorgulayan yatırımcılar için İslam Memiş’ten uyarı geldi. Gram altın bakın ne kadar düşecek? İşte İslam Memiş’ten dikkat çeken altın analizi.

“KUR BIÇAK SIRTINDA”

“Kasım ayında baskılanan bir kur vardı. Özellikle döviz 14,70 aralarında 2 ay baskılandı. Şu an yukarı yönlü ataklarını yapması normal. Ne kadar baskılarsanız yükselir. Cumhurbaşkanının faiz söylemlerinden kurda ataklar yaşanmaya başlandı. Teknik direnç seviyeleri kırılmaya devam ediyor. Şuan ki direnç seviyemiz 17,30 lira. Ancak karşımızda açıklanacak olan yeni bir paket var. Ekonomi paketi açıklanacak. Bu paket finansal, ekonomik, otomotiv gibi çok kapsamlı olacak. Adı şu an belli değil. Yatırımcıları enflasyona karşı korumak için çıkarılacak. Bu yükselişler ne kadar devam edecek öngörü sunmak zor. Ama bıçak sırtında bir kur var.”

“DOLARDA GERİ ÇEKİLMELER OLACAK”

“Paket açıklandığında Temmuz ve Ağustos aylarında kısa vadeli bir çekilme olabilir. Yatay bir süreç. 15,88 seviyesine kadar geri çekilme olabilir. Paket ne zaman açıklanacağını bilmiyorum. Ekim ayında yeni zirveleri göreceğiz. Küresel resesyon süreci var. Dünya Bankası ciddi kriz uyarısında bulundu. Bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri de etkileyecek. Yatırımcıya şunu söylüyorum. Dövize şu an yatırım yapılmamalı. Bunun hazırlığı Nisan ayında yapılmalıydı. Yeni üründen faydalanmak için dövizden faydalanabilirler. Yeni paket yatırımcıyı koruyacak bir anlam içermeyebilir. Döviz bazında riskli bir fiyatlanma olur. Riski göz önünde bulundurmalılar. Kişisel olarak bu fiyatlardan dövize yatırımın tasvip etmiyorum”

EN ÇOK KAZANDIRAN EMTİA GRAM ALTIN OLDU

“Altın fiyatları için yurt dışı fiyatları gözlemlenmeli Ons altına dikkat etsinler. Yatay seyrine devam ediyor. FED sonrası 1980 dolar aralığını takip etmeliler. 1 yıldır altın fiyatları bilerek baskılanıyor. Altının gerçek ons fiyatı bu değil. Gram altın ons altına göre daha şanslı. 1000 lira üzerinde kendini tamamlandı. Dolar yüksek olduğu için altını da etkiliyor. Yatırımcımıza 980 lira seviyesinden altın alınmasının riskli olduğunu söyledim. Gram altın 950 kadar gerileyecek. Bir kaç hafta beklenebilir. 1400 liraya kadar yükselebilir. 775 liradan başladı gram altın şu an 1030 lira seviyesinde. Yatırımcısını gülümsetti. Gram altın en çok kazandıran emtia oldu. Sağlam yatırım aracıdır.”

TÜRKİYE DÜNYA SİSTEMİNDEN AYRIŞTI

Eylül’den sonra gidişat nasıl olacak? sorusuna cevap veren Memiş şunları kaydetti:

“Dünyada bir değişim var. Her alanda bir değişiklik var. Enflasyon ciddi bir bela olmuş. Hükümet politikalarla bu durumu ötelemeye başlıyor. Türkiye’de ise seçim sürecinde. Dünyada bir sistem var. Ama Türkiye ayrıştı Herkes faiz artırırken biz düşürdük. Belirlenmiş olan bir politika var. Bu bunun üzerinde duruyorlar”