Amerika’da son 40 yılın en büyük enflasyonu yaşanırken, Türkiye’de ise 3 haneli rakamlara az kaldı. Dünyada patlak veren enflasyon sorunu için dünya Merkez Bankaları faiz artırımına giderken, Türkiye’de düşük faiz politikası devam ediyor. Türk Lirası’na destek olmak isteyenler ise döviz yerine açıklanan KKM ve GES arasında kaldı. KKM’den sonra GES duyurusu yapan Hazine ve Maliye Bakanlığı açıkladığı paketlerde TL’ye dönüş için düğmeye bastı. Yatırımcı hangisini tercih etmeli? Yatırımcı kendini nasıl güvene almalı? İşte herkesin merak ettiği detaylar.

KKM’Yİ TERCİH EDENLER NE KADAR KAZANDI?

2021 yılının Eylül ayında uygulanan faiz indirme politikaları ile Dolar/TL kuru 18 lira seviyelerini görmüştü. Buna müdahale etmek içinse Kur Korumalı Mevduat Sistemi açıklanmıştı. KKM’nin açıklanmasından sonra dolar kuru hızla 14 seviyelerine kadar inmişti. 14 TL’de baskılanan dolar son 6 ayda tekrardan yükselişe geçerek 17 seviyelerini gördü. Yıllık yüzde 17 faizi olan KKM’yi tercih edenler, kurlardaki bu yükseliş nedeniyle ek getiriye sahip oldular. 930 milyar TL’ye ulaşan KKM mayıs ayında bütçeye 4.8 milyar TL ilave ek yük getirirken son 3 aylık maliyet 21 milyar TL’yi aştı. Bu rakamın içinde Merkez Bankası’nın dövizden dönüşüm hesaplarına ödediği tutar yer almıyor.

GES’İN GETİRİSİ NE OLACAK?

Dünya Gazetesi’nin haberine göre; KKM’den sonra geçtiğimiz günlerde Gelire Endeksli Devlet İç Borçlanma Senedi (GES) duyuruldu. Bu pakete göre; GES ihracında talep toplama 15 Haziran’da başlayıp 22 Haziran’da sona erecek. 6 ay vadeli olan GES’lerin getirileri, Kamu İktisadi Teşebbüsleri (KİT) içinde yer alan Devlet Hava Meydanları İşletmeleri (DHMİ) ve Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğü’nden (KEGM) bütçeye aktarılan hasılat paylarına endeksli olacak. GES’lerde yıllık yüzde 23.04 asgari getiri garantisi var. KİT’lerin gelirleri bu oranın üzerinde olursa ek getiri elde edilebilecek. Asgari talep tutarı 1.000 TL olan GES’ler 24 Haziran’da yatırımcıların hesaplarına aktarılacak. Bireysel yatırımcılara Ziraat Bankası, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla yapılacak. GES’lerin ilk kupon ödeme tarihi 23 Eylül.

PEKİ GES Mİ KKM Mİ? ARASINDA FARK NE? YATIRIMCI NE KADAR KAZANÇ SAĞLAYACAK?

Yatırımcıların en çok merak ettiği sorular arasında GES mi KKM mi İşte GES ve KKM’nin 6 aylık periyotta kazanç tablosu. Örneğin; 3 aylık bir zaman diliminde 100 bin TL’sini KKM’ye yatıran yatırımcı 3 ay sonunda yüzde 4.29 yani 4 bin 290 TL getiri alacak. Fakat Dolar/TL kuru 18 TL’nin üzerine çıkarsa yatırımcı kurdaki artış (18 TL’nin üzerinde) kadar ek getiriye sahip olacak. GES’lerde yıllık faiz yüzde 23.04 oluyor. Yani vadesi 6 ay olan GES’leri alanlar vade sonunda 11 bin 520 TL (yüzde 11.52) getiri alacak. Bunun 3 aylık getirisi ise 5 bin 760 TL’ye denk geliyor. Bu durumda KKM’den daha yüksek bir kazanç demek. 1.470 TL daha yüksek. Bu getiride belirleyici olan doların ve KİT’lerin gelirinin performansı. Eğer doların eylül ayında 18 TL’nin üzerinde olacağını ve KİT’lerin gelir performansının yüzde 5.72’nin altında kalacağını düşünüyorsanız KKM’den daha fazla getiri elde edebilirseniz. Tersi durumda ise yani doların 18 TL’yi aşmadığı bir durumda GES’lere yatırım daha cazip.

Etiketler:

, , , ,