KARAR

Kredi temerrüt takası (CDS), yani kredi risk primi, ülkelerin ekonomik ve politik risk gelişmesine göre her geçen gün değişiyor. Kredi dereceleme kuruluşlarının ülkelere verdiği notlarından daha dinamik bir gösterge haline gelen bu değer, ‘risk barometresi’ gibi piyasalar tarafından izleniyor.

2008’DEN BU YANAKİ EN YÜKSEK SEVİYE

Bir ülkenin ya da şirketin CDS primi ne kadar yüksek olursa borçlanma maliyeti de o kadar yükseliyor. Türkiye’nin CDS priminin yükselmesi halinde, piyasaların gerilimi de artıyor.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın dün açıkladığı önlemler, piyasayı memnuniyetle karşılanmayınca CDS’nin yükselişi de hızlandı. CDS bugün 800 baz puan seviyesini aşarak 2008’den bu yana kaydettiği zirveyi yeniledi. Ekim 2008’de Türkiye’nin risk primi 904 baz puanı görmüştü.

Türkiye’nin CDS pirimi 8 Haziran’da 740 baz puan olarak duyurulmuştu. Dolardaki son artış risk priminin son iki iki günde 60 puan artmasına neden oldu.

16 MAYIS’TA 714 PUAN OLARAK AÇIKLANMIŞTI

Türkiye’nin 16 Mayıs’ta açıklanan 5 yıllık kredi temerrüt takası (CDS) 714 baz puan olarak açıklanmıştı. Bu seviye Ekim 2008’den bu yana risk priminde görülen en yüksek seviye olarak açıklanmıştı.

Etiketler:

, ,