Avrupa ile Rusya arasındaki gaz savaşında Gazprom’dan tansiyonu yükseltecek yeni bir adım geldi. Rus gaz şirketi Gazprom, komşu ülke Letonya’ya gaz akışının sevkiyatla ilgili şartları yerine getirmedikleri gerekçesiyle durdurduğunu açıkladı.

Açıklamada “Bugün ‘Gazprom’, gaz çekme koşullarının ihlali nedeniyle Temmuz uygulaması çerçevesinde Letonya’ya gaz tedarikini durdurdu” denildi.

Gazprom’un söz konusu kararı Letonya Enerji Bakanı Latvijas Gaze’nin Rusya’dan gaz alımlarını ruble yerine euro ile yaptıklarını ifade etmesinden bir gün sonra geldi.

5 ülkeye daha durdurmuştu

Şirket, daha önce de rubleyle ödeme yapmadıkları gerekçesiyle Polonya, Bulgaristan, Danimarka, Finlandiya ve Hollanda’ya doğal gaz sevkiyatlarını durdurmuştu.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dost olmayan ülkelerin gaz ödemelerini rubleyle yapmasını düzenleyen kararnameyi mart ayının sonunda imzalamıştı. Kararnameye göre, Rus gazı alan ilgili ülkelerin, Gazprombank’tan hesap açmaları gerekirken, ödemeleri bu bankaya yapmalarının ardından, söz konusu fonların Moskova Borsası’nda rubleye çevrilmesi öngörülmüştü.

Etiketler:

,