Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, Türkiye’nin kredi notunu B+’dan B’ye indirdiğini, görünümünü ise “negatif” olarak teyit ettiğini açıkladı.

Bloomberg’de yer alan habere göre; Fitch’in yaptığı değerlendirmede kredi notunun düşürülmesi hakkında şu ifadelere yer verildi:

“Artan geriye dönük endeksleme riskleri, liranın ek olarak değer kaybetmesi ve döviz kuru geçişkenliğinin hem hız hem de büyüklük olarak artması nedeniyle yörünge oldukça belirsizliğini koruyor. Fitch, hızlı kredi büyümesinin hızını azaltmaya yönelik seçici makroihtiyati politikaların, makroekonomik ve finansal istikrara yönelik riskleri azaltmadığını düşünmektedir.”

MERKEZ’İN FAİZİ SABİT TUTMASINA DİKKAT ÇEKTİ

Fitch yayımladığı raporda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB), hızla yükselen enflasyona, Ukrayna’daki savaşın emtia piyasaları üzerindeki etkisine ve çoğu gelişmiş ekonomilerde sıkılaşan para politikasına rağmen politika faizini Aralık 2021’den bu yana yüzde 14’te tuttuğuna dikkat çekti.

ENFLASYON 2023’TE YÜZDE 57’YE GERİLEYECEK

Kuruluş, 2022’de yıllık enflasyonun ortalama yüzde 71,4’e yükseleceğini, 2023 yılında ise bu oranın yüzde 57’ye gerileyeceğini duyurdu.

İKTİDARIN ‘HETERODOKS’ POLİTİKALARINA TEPKİ

Finansal piyasalar uzmanı İris Cibre, Türkiye’nin kredi notunun B+’dan B’ye düşürülmesinin ardından, son dönemde atılan ekonomik adımların işlevsizliğini “beterodox” ifadesiyle tiye aldı. Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin bu yılın başında “Ortodoks politikaları bir tarafa koyduk, artık heterodoks politika var” sözlerini sarf etmesinin ardından geliştirilen politikaların yalnızca ekonomik çöküşün derinleşmesine sebep olduğunu ima eden Cibre, Türkiye’nin notunun düşürüldüğü seviyeye sahip diğer ülkeleri de belirterek durumun vahametini gözler önüne serdi.

TÜRKİYE ARTIK NİJERYA SINIFINDA

Bu nota sahip diğer ülkelerin Bolivya, Kamerun, Kosta Rika, Lesoto, Mongolya ve Nijerya olduğunu vurgulayan Cibre, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Fitch notumuzu B seviyesine yani “yüksek spekülatif” seviyeye indirdi. Bu nota sahip diğer ülkeler; Bolivya, Kamerun, Kosta Rika, Lesoto Mongolya Nijerya ve şimdi Türkiye. Tüm Tebrikler “beterodox” ekonomi yönetimine…”

NE OLMUŞTU?

Ocak ayında MÜSİAD Genişletilmiş Başkanlar Toplantısı’na katılan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, burada yaptığı konuşmada, ekonomide ‘heterodoks’ politikaları izleyeceklerini belirterek “Ortodoks politikaları bir tarafa koyduk, artık heterodoks politika var” açıklamasında bulunmuştu.

HETERODOKS POLİTİKA NEDİR?

Heterodoks iktisat, geleneksel iktisat olarak anılan ve genellikle neoklasik iktisatla çelişen ya da ötesine geçen, ifşaatçılar tarafından temsil edilen, ana akım ekonominin dışında kabul edilen ekonomik düşünce okullarına atıfta bulunur. Bir parçası olarak neoklasik veya diğer ortodoks ekonomiyi içerebilen çeşitli ekonomik okulları ve metodolojileri dikkate almak anlamına gelir. Heterodoks iktisat, diğerleri arasında kurumsal, sosyalist, Marksist, feminist, ekolojik ve sosyal ekonomi gibi çeşitli ayrı alışılmışın dışında yaklaşımları ifade eder.