Gram altın 1000 lira rekorunu kırarken dolar da 17 lirayı aştı. Gözler piyasalara yapılacak Süper Bono müdahalesine döndü.. Piyasa Uzmanı Selçuk Geçer riskin her geçen gün arttığını ifade ederek ağır bedeller ödeneceğini söyledi. İşte Selçuk Geçer’den piyasa değerlendirmesi.

“HER GEÇEN GÜN RİSK ARTIYOR”

“Dolar aldı başını gidiyor. 16,75’i aştı. 16,80 adımlarına emin aralığına gideceğini söylemiştim. Cumhurbaşkanının enflasyon açıklaması bu durumu etkiledi. Ufak ufak dolar yukarı doğru seyretti. Euro ise 18’in kıyısında. Parite cephesinde bir gerileme var. Kendisini 1,07’nin üzerinde tutunamıyor. Parite Avrupa Merkez Bankası’nın elini çabuk tutmamasıyla geriye doğru gidecek. Her geçen gün risk artıyor. Bu hafta önemli veriler açıklanacak. FED’in faiz kararı var. 50 baz puan artırımına gidecek. 75 puan faiz artırımı yapmayacak. Amerika gelişmekte olan ülkelerin para kayıplarını istemiyor.”

FAİZİN BEDELİ AĞIR OLABİLİR

“Dolar 10 liraya düşecek iddialarına ben inanmıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı ilk fitili ateşledi. Sonra Nass var deyip 10 liradan 18 liraya gelince operasyon yaptılar. Dolar 26 liraya çıkar sonra gece yarısı operasyon yapılıp 16- 17 lira seviyesine düşürür. Dolar 30 seviyelerine çıkarsa operasyon yaparlar. Bunu Eylül Ekim Kasım Aralık aylarında yapacak. Yıl sonunda doları 17 seviyesinde kapatacaklar. Maya tutmayabilir. Süper Bono riskli işler. Ekstra faiz verirlerse insanlar sadece kurdan çıkmazlar. Evden arabadan çıkarlar. Şirketler kayıt dışına yönelir sistem çöker. Bedellerini ağır öderiz”

9 HAZİRAN’DA İŞLER KARIŞABİLİR

“Müdahaleyi ellerinden geldiğince yapacaklar. Kısa vadelerde oluyor. Merkez Bankası müdahalesi yok. Yakın dönemde yaptı bunu. Sonrasında bir daha yine müdahale etmedi. Kamu bankaları piyasalara müdahale ediyor. Ama zararları biz ödüyoruz. Hazine’de para aktarıldığında bizim cebimizden çıkıyor. İktidar seçimi kaybederse kur daha da agresifleşecek. Amerika’da her gelişme Türkiye’yi de etkiliyor. Avrupa Merkez Bankası 9 Haziran’da toplanacak ama oradan bir faiz kararı çıkmayacak. Eğer sürpriz bir faiz artışı olursa işler karışacak.”

Etiketler:

, , ,