Piyasa Uzmanı Tunç Şatıroğlu, FED’in açıklaması beklenen faiz kararından önce kısa bir video ile piyasa değerlendirmesi yaptı. Emtiaların şu an cazip olduğunu belirten Şatıroğlu, bunun için iyi bir habere ihtiyaç olduğunu söyledi. FED’in 50 baz puan artışına gideceğini belirten Şatıroğlu, dolar altın gibi emtia araçlarında yükselişlerin başlayacağını ifade etti.

PİYASADA SERT SATIŞLAR BAŞLADI

“FED’ten 50 baz faiz artışı bekleniyor. Ama enflasyon verisi yüksek gelince 75 baz puan artışı gelecek denildi ve sert satışlar yapıldı. Amerikan on yıllıklar neredeyse fiyatlanmış oldu. Ben 50 baz puan artışı bekliyorum. Amerika’da resesyon süreci var. Amerika’da 20 yıldır düşük enflasyon var. Bizim enflasyon önceliğimiz deyip bilanço küçültmeye mi gidecekler yoksa enflasyon yüksek gitsin 50 baz puan faiz mi artıracaklar? Bence Fed’in zaten 20 yıldan beri gelen bir fiyat istikrarı var. ‘3 yıl enflasyon olsun’ deyip ‘Yavaş düşürürüz’ diyebilirler. Böyle bir ortamda faiz kararları açıklanıyor arkasından Merkez Bankası başkanı konuşuyor. Yorum yapmak doğru değil. Perşembe günü yorum yapabilirim “

BORSADA YÜKSELİŞ BAŞLIYOR

“Borsa İstanbul hareketli ortalamanın üzerinde kapattı. Sıfır trend 2500’den başlıyor. 2500’ün üzerinde kapattı. Bir düzeltmeden sonra yükseliş yaptı. Ama bu yükseliş başarılı olamadı. Tekrar hareketli ortalamaya kadar geri çekildi. Ama yükseliş trendi bozulmuş değil. Şubat ayından beri baya iyi yükseliş yaptı. Yüzde 29’luk yükseliş var. Ve bu yükselişin devam etmesini bekliyorum”

“GES BORSA VE DOLARA RAKİP OLAMAYACAK”

“Dolar/TL’de yatak hareketlilik var. Çıkan ürünün getirisi enflasyonun altında. Borsaya ve dolara rakip olmayacak. Ama anladım ki piyasada dolarda düşüş bekliyor. Birileri çıkıp dolar bozdurun diyor. Ben çok takılmıyorum. Rezerv belli. Faiz artıramıyorlar. Böyle olunca bu dolarda düşüş olur mu? bilemem. Sonuçta bu hareketli ortamdan yukarı çıkmış. Ana yön yukarı yön. Dolarda yükselişin devamını bekliyorum. Haftalardır dolar altın alın diyorum. “

İŞLER TERSİNE DÖNEBİLİR!

“Amerikan on yıllıklar 3,45’e yükseldi. 3,50 olduğunda her şeyi fiyatlamış oluyor. Bu trendin güçlü olduğunu gösterdi. Ama Fed geriye döndürebilir. Ons altında ise haftalıkta hareketli ortalamayı geçemedi. 1810’a doğru bir geri çekilme oldu. İşler tersine geri dönebilir. Destek seviyelerine kadar geldi. Ama yukarı yönde bugün yarın hareket gelebilir. Altın yükseldiği zaman gümüş yükselir. FED’in faiz kararından sonra yükseliş gelebilir. Çok fazla kötü haber üst üste geldi. Altın gibi diğer ürünler şu an cazip sadece gelecek iyi bir habere bakıyor”