Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), 2021 yılının son 4 toplantısında faizde toplam 500 baz puan indirime gittikten sonra, bu yılın ilk 6 toplantısında bir değişiklik yapmadı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, son olarak 6 Haziran’da AK Parti’nin grup toplantısında yaptığı konuşmada “Kimse bizden şunu beklemesin; bu iktidar faizi artırmayacaktır; tam aksine biz faizi düşürmeye devam edeceğiz” demişti.

7’NCİ KEZ PAS GEÇTİ

Geçen ay gerçekleştirilen Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısında politika faizi değiştirilmeyerek yüzde 14’te sabit bırakılmıştı. Merkez Bankası temmuz ayında da sürpriz yapmayarak üst üste yedinci defa politika faizini yüzde 14’de sabit bıraktı.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısına ilişkin AA Finans’ın beklenti anketine katılan ekonomistlerin tamamı, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının (politika faizi) yüzde 14’te sabit bırakılacağını öngörüyordu.

SON TOPLANTIDA ALINAN KARAR

TCMB Başkanı Şahap Kavcıoğlu başkanlığında yapılan toplantıda politika faizi geçtiğimiz toplantıda yüzde 14’te sabit tutuldu. PPK toplantısının ardından yapılan açıklamada, etkisi artarak sürmekte olan jeopolitik risklerin yılın ilk yarısında olumsuz yönde gerçekleştiği, dünyada iktisadi faaliyetin zayıflamasına sebep olduğu belirtildi.

Küresel büyüme tahminlerinin aşağı yönlü güncellenmeye devam ettiğinin kaydedildiği açıklamada, “Küresel gıda güvenliğindeki ticaret yasakları ile artan belirsizlikler, emtia fiyatlarındaki yüksek seyir, temel gıda ve enerji başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının sürmesi ve taşımacılık maliyetlerindeki yüksek seviye uluslararası ölçekte üretici ve tüketici fiyatlarının artmasına yol açmaktadır” denildi.

Etiketler:

,